Lékařka shání respirátory pro zdravotníky: Na ministerstvo se již nelze spolehnout

Lékařka shání respirátory pro zdravotníky: Na ministerstvo se již nelze spolehnout
22 / 03 / 2020

MUDr. Tereza Jeník nejprve napsala status na Facebook o tom, jak vzácné jsou pro ni a její kolegy momentálně respirátory FFP3, které skutečně chrání před nákazou koronavirem. Ohlas byl obrovský, a tak vznikla stránka Daruj zdravotníkovi respirátor. Pomoci může každý, kdo tento respirátor má, tím, že jej věnuje tam, kde ho skutečně potřebují.

Rozjela jste výzvu #darujzdravotnikovirespirator. Co vás k tomu vedlo?

Jsem dětský pneumolog a o nákazu COVID-19 se podrobně zajímám již od doby, kdy byla jen v Číně a některých zemích Asie.

Již nějaký čas pozoruji nedostatek ochranných pomůcek, zejména respirátorů pro zdravotníky. Zpočátku jsem věřila, že budou zajištěny Ministerstvem zdravotnictví či vládou, ale po marných slibech se ukázalo, že se na to nelze spolehnout. Již více než týden upozorňují zdravotníci na akutní nedostatek pomůcek. Praktičtí lékaři, zubaři, jejich sestry a jiní ordinují i přesto, že pomůcky nemají. Díky lidem, kteří začali šít roušky, mají někteří aspoň látkové. Situace se zhoršuje a nyní je již jasné, že prakticky každý pacient může být rizikový vzhledem k tomu, že již máme komunitní šíření nákazy. Dále stále vidím lidi na veřejnosti a hlavně i vládní činitele ve sdělovacích prostředcích, kteří mají na sobě zmiňovaný FFP3 respirátor. Poslední kapkou pro mě byl rozhovor s kamarádkou o zkušenosti jejího manžela kardiologa ze služby, kterou zmiňuji v příspěvku. 

Kam by měli lidé respirátory věnovat?

Aktuálně jsme založili facebookovou stránku #darujzdravotnikovirespirator. Během několika dnů vznikne platforma, kde zdravotníci sdělí svou poptávku a lidé nabídnou, co mohou. Naše představa je, že to bude platforma, kde se lidé a zdravotníci budou domlouvat lokálně.

Jaké máte ohlasy?

Ohlasy mě velice překvapily. Sdílela jsem příspěvek na svém facebookovém profilu a také ve skupině Lumpenkavárna a celý den s radostí a údivem sleduji, jaký mají lidé zájem.

Také mě začali oslovovat lidé s nabídkou respirátorů. Předání několika jsem dnes zprostředkovala některým potřebným lékařům ve svém okolí. Nabídek přibývá, a proto jsem se spojila s kamarádkou, která mi pomohla vytvořit stránku, abychom mohly výzvu rozšířit. Kromě respirátorů přemýšlím, že bych ráda poptávku rozšířila i o ochranné štíty.

Jak vlastně respirátor FFP3 funguje a koho chrání?

Respirátory FFP3 poskytují ochranu dýchacích orgánů před různými nebezpečnými látkami včetně virů. Díky speciálním filtrům brání průniku virových částic obsažených v aerosolu či kapénkách, které lidé vylučují při kašlání, kýchání, ale i mluvení. Chrání zejména nositele. Proto je jejich použití důležité hlavně pro zdravotníky v první linii, kteří jsou v blízkém kontaktu s pacientem. Mají různé ventily a podle druhu ventilu mohou chránit před nákazou pouze nositele, nikoliv jeho okolí. Proto je nošení obyčejných roušek jak jednorázových, tak látkových, společně s dodržováním ostatních hygienických opatření, jako je časté mytí rukou, dodržování bezpečného odstupu a izolace v případě respiračního onemocnění, nejlepším způsobem, jak bránit šíření nákazy.

Kdo kromě zdravotníků by měl tyto respirátory nosit? Co třeba lékárníci?

Kromě zdravotníků by respirátory měli nosit také členové Integrovaného záchranného systému. Lékárníkům, pracovníkům ve službách a některým zdravotníkům by mohly stačit i respirátory třídy FFP2. Ti, kdo se setkávají s lidmi, kteří mají zakrytá ústa a nos rouškou, by měli být dostatečně chráněni i obyčejnou rouškou, rukavicemi a dodržováním hygienických opatření.

Jste lékařka. Když krize začala, měla jste nějaké indicie, že budou chybět ochranné pomůcky? 

Než krize začala, zjišťovala jsem, zda máme k dispozici pomůcky na našich ambulancích, a snažila jsem se je zajistit. Několik jsme jich nakonec dostali, ale bylo jich málo. Tehdy jsem netušila, že je nedostatek centrální a že bude takto dlouho trvat.

Podle nařízení ministerstva by měli lékaři, kteří se setkají s rizikovým pacientem, ale nemají příznaky onemocnění, i nadále chodit do práce, pokud je to nutné pro fungování zařízení. Jak to hodnotíte? Lze to zvládnout, když je respirátorů FFP3 tak málo?

Myslím si, že pokud se lékař setká s rizikovým pacientem a nebude vybaven ochrannými pomůckami, je reálné riziko, že se nakazí. V tom případě je nutné pacienta otestovat a zjistit, zda není nakažený koronavirem. Pokud by to tak bylo, lékař by měl zůstat v izolaci. Jinak hrozí, že se nákaza přenese nejen na jeho další pacienty, ale také na kolegy a kolegyně, a mohlo by to vést k uzavření celého oddělení.

Máte nějakou informaci o tom, kdy by respirátory FFP3 mohli lékaři mít tak, aby byli v komfortní situaci?

Bohužel, tuto informaci nemám.

 Daruj zdravotníkovi respirátor

 Autor: Johana Hovorková (FORUM24)

 

 

 

 

Tagy článku