foto: www.hospitalin.cz / Jan Hovorka/Nemocniční okno
Všichni jsme klienty českého zdravotnictví. Zítra se sejdou ti, kteří jeho chod zajišťují. Budou bít na poplach, protože vnímají hlubokou krizi této klíčové oblasti. Kdo to je? Lékaři, sdružení v České lékařské komoře, členové Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů.
Vyjádří se k aktuálnímu stavu, výhledům a patrně (či především) k politice ministerstva zdravotnictví, respektive ministra Vlastimila Válka (TOP 09). Výhrad či avizovaných témat je víc než dost. Od neplnění dohod po personální situaci. A především finance.
Fundovaní odborníci jistě jednotlivá témata analyzovali a vyloží. Mohli bychom se ale zamyslet nad dost podstatnou věcí. Kam mizí peníze, které zřizovatelé neochránili a neochrání? Případy z Krajské zdravotní v Ústí nad Labem, IKEM, nebo Krajské nemocnice Jihlava jsou propírány v médiích – snad neutichnou jako ty předchozí. Jistě by zasluhovaly pozornost denní a měsíční provozní rozpočty nemocnic, obecně aplikovatelné úspory a další oblasti.
Ano, zdravotnictví je podfinancované a potřebuje víc. A ještě víc. To se těžko změní. Ale stovky milionů, ba miliardy, které unikly a unikají (?) cestami zločinu, by možná posunuly profesionální level výš rychleji, než si uvědomujeme.
Revize rozdělování peněz na vědu, studie, výzkumy by jistě zasloužily více pečlivosti. Především zveřejnění jejich výsledků a účelnosti. Stejně tak průchody financí neziskovými nebo dotovanými strukturami, financování farmaceutických projektů, náklady kongresů odborných společností, nezbytnost marketingové podpory čehokoli, zejména bez efektu k veřejné sféře - pacientům.
Privátní zdravotnictví si nemůže nevést dobře. Veřejná zdravotní péče by neměla problémy nebo ztráty vytvářet. Není bezedná. A pokud se řítí do katastrofy, může strhnout i tu privátní. Obětí budou milióny. Bohužel především pacienti.
JAN HOVORKA