Traumatolog z Kroměřížské nemocnice učí kolegy v Polsku. A sestřičky mu zpívají české písničky

Traumatolog z Kroměřížské nemocnice učí kolegy v Polsku. A sestřičky mu zpívají české písničky
foto: bnzlin.cz/MUDr. David Prchal KMN
17 / 07 / 2020

Už ve dvou polských nemocnicích učí chirurgy používat unikátní operační postup při zlomenině patní kosti a chystá se do třetí. Spolupráci si přitom nemůže vynachválit. „Polští kolegové jsou odborně na vysoké úrovni, chtějí se vzdělávat, a navíc to jsou i vstřícní a milí lidé. Tato mise mě naplňuje,“ svěřil se David Prchal, zkušený traumatolog z Chirurgického oddělení Kroměřížské nemocnice.

David Prchal je jedním z mála českých lékařů, který dokonale ovládá inovativní metodu léčby zlomenin patní kosti pomocí implantátu, tzv. kalkaneálního hřebu. U jejího vývoje stál lékař Pardubické nemocnice Martin Pompach, který si za ni, společně s ostatními tvůrci pocházejícími většinou z Německa, převzal dokonce prestižní ocenění Inovace roku 2018 od Německé společnosti pro úrazovou chirurgii. A právě Martin Pompach naučil tento způsob léčby používat i kroměřížského traumatologa. „V naší nemocnici jsme už těchto zákroků provedli poměrně dost, s výbornými výsledky. Implantát je šetrný k organismu pacienta, do patní kosti se zavádí pod úponem Achillovy šlachy, rozlomené fragmenty kosti jsou fixovány přes hřeb pomocí sedmi šroubů. Díky této metodě jsou rány drobné a dobře se hojí, nižší je i riziko infekce,“ vysvětlil David Prchal.

operace traumatologie / bnzlin.cz

O zájmu polských kolegů naučit se novou metodu se úrazový chirurg z Kroměříže dozvěděl od společnosti, která zmíněné implantáty vyrábí. S předáváním zkušeností hned souhlasil. Sám říká, že s pouhým teoretickým nastudováním postupu se samotná operace zvládnout nedá, nutné jsou i praktické ukázky, vedení a následné odborné konzultace. Dosud operoval v nemocnicích ve městech Nysa a Žywce. Postup s ním absolvovali jak členové místních operačních týmů, tak také další zdravotnický personál. Komunikace probíhá v angličtině, jak je v medicínském prostředí běžné po celém světě.

Zájem o služby Davida Prchala už projevily i další nemocnice, hned po prázdninách se proto vydá předávat zkušenosti do centrálního Polska. Toho, jak je jeho mise úspěšná a jaký si v sousední zemi získal kredit, si v jeho „domovské“ Kroměřížské nemocnici velmi považují. „Je to pro nás pocta mít takového odborníka ve svém středu. Zároveň tuhle zkušenost vnímáme jako další z důkazů, že i v okresní nemocnici se dá dělat velká medicína, což je určitě obrovská motivace zejména pro naše mladší kolegy. Pro ně může být David Prchal vzorem,“ konstatoval Jiří Polednik, primář Chirurgického oddělení Kroměřížské nemocnice.

Poláci se obecně nijak netají sympatiemi k obyvatelům České republiky. Vřelost vztahů může nyní potvrdit z vlastní zkušenosti i traumatolog z Kroměříže. Se vstřícností, bez sebemenší známky profesní či národnostní rivality, se setkává při každé návštěvě tamních nemocnic. „Všichni jsou ke mně opravdu přátelští. Dokonce dochází i k humorným situacím, například když mi zdravotní sestřičky zpívají na uvítanou české písničky. Je to milé. Jak už jsem řekl, polská mise mě po všech směrech naplňuje,“ přiznal David Prchal.

 

Tagy článku