Rebecca Elexis Vomáčková: V Austrálii je TCM považována za významnou součást lékařské péče

Rebecca Elexis Vomáčková: V Austrálii je TCM považována za významnou součást lékařské péče
foto: www.hospitalin.cz/archiv R.E.V./Rebecca Elexis Vomáčková
01 / 01 / 2022

Sdílení teoretických i praktických zkušeností je ideální cesta, jak dosáhnout nejvyšší profesionality. Běh času nás stále víc bude nutit opustit lokální mantinely a hledat zdroje v jiných jazycích, zemích a příkladech, ztělesněných v osobnostech.

Máme jedinečnou příležitost a radost, že dnes představujeme v našem Centru sdílené péče novou kolegyni. Absolvovala Endeavour College of Natural Health (Sydney, New South Wales, Austrálie), jednu z nejvýznamnějších australských vysokých škol. Zaměřuje se na akupunkturu a samozřejmě další metody TCM. V Austrálii se vdala a manžel Čech ji přemluvil, aby se s nedávno narozeným synkem vrátili do Česka. Bc. Rebecca Elexis Vomáčková:

Studovala jste akupunkturu a další metody TCM. Vzpomenete si ale, kdy jste se s akupunkturou, nebo jinou metodou TCM, setkala poprvé? 

Můj otec se vždycky zajímal o čínskou medicínu a často doma vařil čínské bylinky, když byl/jsme byli nemocní. Vzpomínám si, že tuinu jsem poprvé podstoupila asi ve ve dvanácti letech, a pak první akupunkturu. To už mi bylo osmnáct. Od prvního akupunkturního sezení jsem byla závislá. Zjistila jsem, že je to citlivý, příjemný, ale účinný způsob léčení mého těla. Dodnes na akupunkturu často docházím a užívám bylinky. Akupunktura a čínská medicína jsou pro mě životním stylem, který jsem začlenila do svého života.

Rebecca / www.tcmrevue.cz

Má léčba TCM v Austrálii dlouhou tradici?

Akupunktura je v Austrálii stále poměrně nová. Byla zde zavedena v letech 1850 - 1880 s přílivem čínských přistěhovalců, kteří chtěli pracovat na zlatých polích. Populární se stala až od 90. let dvacátého století. Myslím, že mnoho lidí se začalo obracet k alternativní medicíně v roce 2000. V současné době je v Austrálii TCM a akupunktura považována za poměrně vysoce uznávaný systém lékařské péče.

 Rebecca Elexis Vomckova / www.hospitalin.cz

Co vaše vzdělání, je vaše kvalifikace oficiální a mohla byste pracovat v nemocnicích, nebo se jedná o nelékařskou péči?

 Mám bakalářské vzdělání v oboru akupunktura na akreditované soukromé vysoké škole v Austrálii. Je oficiální a v Austrálii je poměrně vysoce ceněná. Akupunktura byla nedávno zavedena jako doplňková péče v nemocnicích na specializovaných odděleních, jako je onkologie nebo porodnictví. Tímto způsobem bych mohla pracovat v nemocničním prostředí. Tady v České republice je, myslím, považována za nelékařskou péči a v nemocničním prostředí pracovat nemohu.

 Rebecca Elexis Vomackova / www.hospitalin.cz

Proč jste se rozhodla přestěhovat do České republiky?

 

Manžel byl v Austrálii 1deset let a přál si vrátit se domů, tak jsme se rozhodli přestěhovat, abychom byli s jeho rodinou. Nedávno se nám narodil krásný chlapeček, a to byl důvod, proč jsme se rozhodli přestěhovat právě teď, abychom ho mohli vychovávat v kruhu rodiny.

Pro které diagnózy je podle vás akupunktura relativně nejúčinnější metoda v rámci léčby?

Podle mých zkušeností diagnostikuji základní "kořenovou" příčinu a zároveň řeším "větvový" projev. Domnívám se, že pro účinnou léčbu je důležité řešit základní příčinu onemocnění, ale také chci, aby měl pacient pocit, že jeho obavy jsou řešeny, a já se u něj soustředím na léčbu projevů bolesti.

Pocházíte z Austrálie, v Sydney jste studovala. Dáváte přednost nějakým ověřeným postupům, charakteristickým pro australské pojetí TCM?

Ráda léčím různé disharmonie, od svalově-kosterních bolestí, zažívacích potíží až po gynekologické případy, včetně neplodnosti. Věřím, že jsem silná v léčení emoční nerovnováhy a ráda vidím, jaký přínos to může lidem přinést. Zbožňuji kosmetické akupunkturní procedury a zjistila jsem, že jsou úžasným nástrojem pro léčení a podporu pocitu a prodloužení mládí nejen druhých, ale i u mě samotné.

V Sydney existuje mnoho přístupů a ani jeden není oblíbenější než druhý, záleží jen na tom, co si pacient po konzultaci může přát. Řekla bych, že nejčastěji se u nás praktikuje japonský styl (Kikko Matsumoto), pět elementů a klasická čínská akupunktura.

Mohli byste akupunkturou léčit děti?

Miminka je možné léčit akupunkturou a reagují poměrně rychle. Akupunktura se jim obvykle líbí, protože je velmi rychlá a nezůstávají při ní žádné ranky.  Poměrně často používám kombinaci akupunktury a dětské techniky tuina k léčbě svého syna s rychlými výsledky.

Rebecca acu/ www.tcmrevue.cz

Spolupracujete obvykle s lékaři v Austrálii?

Obvykle bych pacienta odeslala k lékaři, pokud bych měla pocit, že je to nutné pro krevní testy, snímky nebo rentgenové vyšetření a podobně. Věřím, že je důležité spolupracovat s lékaři, aby pacient dosáhl co nejlepšího výsledku.

Mohl byste s akupunkturou kombinovat nějaké další techniky nebo metody?

Podle mých zkušeností se mi zdá, že jóga a akupunktura jdou dobře dohromady. Usnadňují uzdravení mysli, těla i duše. Je známo, že sezení jógy následované akupunkturou zbavuje tělo stresu, stimuluje vnitřní léčebné mechanismy a harmonizuje celý systém.  V Austrálii jsem spolupracoval s instruktorem jógy, který s velkým úspěchem aplikoval modely, spojené s jin jógou a akupunkturou.  

Rebecca and family / www.tcmrevue.cz/archive REV

(Rebecca a její manžel se rozhodli po deseti letech vrátit domů a žít spolu s rodiči a synkem v Praze).

Co další metody TCM - byliny, kvaša, cvičení?

Vyzkoušela jsem si, že je při léčbě důležité techniky kombinovat. Rád používám baňkování, kvašu a některé metody tuina masáží a věřím, že tak dosáhnete výraznějších výsledků. 

Ráda také předepisuji bylinné preparáty a doporučuji stravu a životní styl (jang šeng), abych pacienta zapojil do jeho vlastní cesty k uzdravení. Umožním tak pacientovi převzít kontrolu nad vlastním zdravím, a podpořím ho v dosahování malých, ale reálných cílů.

Rebecca / www.tcmrevue.cz

Jaké bylinky byste mohl použít u nás, v České republice? Které z nich preferujete, odkud pocházejí?

Díky svému vzdělání jsem schopna předepisovat receptury a mám značky, které jsem si oblíbila v Austrálii. Ale teprve se budu seznamovat s tím, jaké bylinky nebo značky jsou zde dostupné a registrované.

Rebecca / www.tcmrevue.cz

Kde se plánujete setkávat se svými klienty?

Zjistila jsem, že nejlepší způsob, jak najít a potkat nové klienty, je ústní předávání. Ale velký úspěch jsem měla také se sociálními médii, jako je facebook a instagram. Sociální média otevírají klientům nové kanály, aby vás našli a přesvědčili se, že TCM a akupunktura mohou být moderní a vzrušující. A taky jsou velmi relevantní jako systém lékařské péče v dnešní společnosti.

 Autor: JAN HOVORKA 

Centrum sdílené péče

773 238 008

Revoluční 19, 110 00 Praha 1

recepce@tcm21.cz

www.tcmrevolucni19.cz

 

Tagy článku