Zlínský kraj: Náročnou práci sester ukazuje katalog fotografií Jindřicha Štreita, jsou na nich i zdravotníci Vsetínské nemocnice

Zlínský kraj: Náročnou práci sester ukazuje katalog fotografií Jindřicha Štreita, jsou na nich i zdravotníci Vsetínské nemocnice
foto: nemocnice-vs.cz/Vsetínská nemocnice
16 / 01 / 2021

Náročnou práci zdravotníků Vsetínské nemocnice ukazují některé fotografie zařazené do katalogu JSEM SESTRA, který vyšel ke stejnojmenné putovní výstavě organizované po celé republice už od loňského ledna. Autorem snímků je světoznámý fotograf a vsetínský rodák Jindřich Štreit.

V polovině ledna katalogy přímo do Vsetína přivezla viceprezidentka Spolku vysokoškolsky vzdělaných sester Zdeňka Mikšová, která je spolu s velkoformátovými fotografiemi pořízenými na zdejších odděleních předala vedení Vsetínské nemocnice a také sestrám zachyceným na snímcích.

VSN katalog Streit / nempcnice-vs-cz

Výstavu samotnou inicioval Spolek vysokoškolsky vzdělaných sester jako jednu z hlavních akcí české účasti v mezinárodní kampani Nursing Now, jejímž cílem je zviditelnit význam povolání zdravotních sester a jejich přínos pro společnost. „Vedle fotografií zařazených do výstavní kolekce obsahuje katalog ještě další snímky pořízené profesorem Štreitem v různých zdravotnických zařízeních. Je to důstojná a hodnotná oslava práce sester. Fotografie dokumentují zdravotníky v různých situacích, které jejich práce přináší, zachycují mimo jiné jejich empatii, spolupráci, odpovědnost, soustředěnost, únavu, pomoc, profesionalitu, ale i naději, lásku, emoce,“ uvedla Zdeňka Mikšová. Katalog mohl podle jejích slov vzniknout díky finanční pomoci partnerů. „Jedním z prvních, kteří jej podpořili, je právě Vsetínská nemocnice. Ta se velmi iniciativně zapojila také do celé kampaně Nursing Now,“ pochválila vsetínské kolegy viceprezidentka Spolku vysokoškolsky vzdělaných sester.

VSN KAtalog / nemocnice-vs.cz

Předání katalogů a velkoformátových fotografií se účastnili zástupci vedení Vsetínské nemocnice i zdravotní sestry, které se díky fotografiím staly důležitou součástí projektu. „Těší mě, že se naše nemocnice mohla do projektu zapojit. V loňském roce jsme chtěli oslavit Rok sester a porodních asistentek řadou akcí, ale pandemie koronaviru nám to bohužel neumožnila. Přesto bychom rádi naše aktivity a práci všech našich zdravotníků připomněli publikací Být sestrou, kterou dokončujeme a měli bychom ji během krátké doby vydat. Jsem na naše zdravotníky opravdu hrdá, poslední rok byl pro všechny velkou zkouškou a já je velmi obdivuji za to, jak celou situaci zvládají,“ zdůraznila Věra Prousková, ředitelka Vsetínské nemocnice.

VSN Katalog / nemocnice-vs.cz

Jednou ze zdravotních sester zachycených na snímcích Jindřich Štreita je i Vladimíra Rohlíková, která se ve Vsetíně věnuje problematice hojení ran. „Nejsem zvyklá, že mě někdo při práci fotí, bylo to zvláštní, ale ne nepříjemné. Spíše jsem obdivovala profesora Štreita, že se nebál pozorovat naši práci opravdu z blízka. Je určitě důležité, když jeho fotografie ukazují práci zdravotníků, mnohdy o ní lidé vlastně nic moc nevědí, dokud se sami nepotkají s nemocí a pobytem v nemocnici,“ uvedla sestra. Osobní zkušenost s Jindřichem Štreitem i jako s pacientem má staniční sestra chirurgického oddělení Elena Vaculíková. „Léčil se u nás po úrazu, a když nás pak přijel fotografovat na oddělení, bylo to velmi příjemné setkání. Je to milý a zajímavý člověk, byla jsem ráda, že ho vidím, a kdykoliv ho ráda potkám znovu. Naše práce je záslužná, děláme ji srdcem, jsem na své kolegy hrdá. Nedovedu si představit, že bych dělala něco jiného, baví mě to a naplňuje. Mrzí mě jen to, že je nelékařů stále málo, našim pacientům bychom se chtěli věnovat ještě více. Věřím, že snad i tyto fotografie pomohou přitáhnout k našemu povolání více budoucích sester a celkově zdravotníků,“ doplnila Elena Vaculíková.

VSN KAtalog / nemocnice-vs.cz

www.nemocnice-vs.cz

//www.hospitalin.cz/rozhovory/prof-jindrich-streit-putovani-svetem-nemocnic-aneb-jsem-sestra-4297.html

Tagy článku