Zlínský kraj: Na koronavirus se mohou nechat otestovat i samoplátci, ode dneška v Kroměřížské nemocnici

Zlínský kraj: Na koronavirus se mohou nechat otestovat i samoplátci, ode dneška v Kroměřížské nemocnici
16 / 04 / 2020

První stovku odběrů vzorků u lidí s podezřením na onemocnění novým typem koronaviru už provedli zdravotníci Kroměřížské nemocnice na novém odběrovém místě. To začalo fungovat ve středu minulý týden ve venkovním areálu zdravotnického zařízení, v provozu je ve všední dny a dosud sloužilo pouze lidem, kterým testování vzhledem k probíhajícím příznakům onemocnění COVID-19 doporučil epidemiolog nebo praktický lékař.

Ode dneška nabízí odběry vzorků také pro samoplátce, ve Zlínském kraji je pro tento typ odběrů určena právě Kroměřížská nemocnice. Dosud tuto službu poskytuje jen několik zařízení v České republice.

„Registrujeme zájem lidí, kteří se chtějí nechat otestovat na nový typ koronaviru na vlastní žádost a chceme jim vyhovět. Ve Zlínském kraji tuto službu nabízíme jako jediná nemocnice, na Moravě jsme možná druzí nebo třetí a v nemocnicích po celé republice se odběrová místa sloužící i samoplátcům dají spočítat na prstech obou rukou,“ vysvětlil Petr Liškář, ředitel Kroměřížské nemocnice.

Odběrové místo začalo v areálu nemocnice v Kroměříži fungovat před velikonočními svátky. Zázemí má v obytném kontejneru na parkovišti za nemocniční lékárnou u výjezdové brány a v provozu je každý všední den v době od 7 do 15 hodin. Za čtyři pracovní dny tam zdravotníci provedli bezmála stovku odběrů. „Naše kapacita je ale mnohem vyšší a i se soukromou laboratoří ve Zlíně, kam vzorky na testy odesíláme, jsme se dohodli, že prostor pro komerční testování mají. Je to pro nás příležitost efektivně využít personál i ekonomický potenciál naší odběrové služby,“ doplnil ředitel nemocnice.

Za odběr na vlastní žádost samoplátce v Kroměřížské nemocnici uhradí částku ve výši 3200 korun, platbu je přitom možné provést pouze kartou přes platební terminál. Přístup odběrového místa pro pěší i automobily je přes bránu do nemocnice vjezdem z Albertovy ulice. Samoplátci mohou odběry absolvovat bez předchozího objednání každý všední den v době od 7 do 15 hodin.

Tagy článku