Zlínská nemocnice otevírá osmou covidovou stanici a začíná omezovat také ambulantní péči

Zlínská nemocnice otevírá osmou covidovou stanici a začíná omezovat také ambulantní péči
foto: bnzlin.cz/KNTB
06 / 01 / 2021

Počty covid pozitivních pacientů hospitalizovaných v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně se blíží stejným hodnotám, jaké byly na vrcholu podzimní vlny pandemie.

Z necelých dvou set standardních covidových lůžek na sedmi stanicích je aktuálně volných 24, v intenzivní péči je situace ještě horší a volné zbývají pouze jednotky lůžek. Zlínská nemocnice už zítra otevře osmou covidovou stanici, další možnosti rozšíření kapacit bude vzhledem k nemocnému personálu hledat jen obtížně. Po odložení plánovaných operací tak některá oddělení začínají omezovat také ambulantní péči, lidé by měli do nemocnice směřovat pouze v akutních a nutných případech.

„Už od Vánoc přijímá zlínská nemocnice v průměru šestnáct covid pozitivních pacientů denně. Samozřejmě nějaké pacienty také propouštíme, ale počet lidí hospitalizovaných na našich covidových stanicích za posledních deset dnů vzrostl o třetinu. Navíc se situace zhoršuje v intenzivní péči, tam už jsou ve všech pěti nemocnicích v kraji čísla prakticky stejná, jako na začátku listopadu, kdy u nás podzimní vlna vrcholila,“ podotkl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Už před vánočními svátky nemocnice opět pozastavila všechny plánované operace a v těchto dnech začíná omezovat také ambulantní péči. „Domluvili jsme se s primáři jednotlivých oddělení že bude nutné omezit provoz ambulancí minimálně do poloviny ledna pouze na nezbytnou péči. V izolaci máme teď v souvislosti s covidem asi osmdesát zdravotníků, celkově nám jich provozu i s jinými diagnózami chybí dvě stovky. Právě personál je klíčový pro udržení provozu nemocnice v oblasti akutní a covidové péče a jeho nedostatek nás nejvíce limituje při otevírání nových covidových lůžek, která už teď tvoří zhruba třetinu z celkové lůžkové kapacity nemocnice,“ popsal Radomír Maráček.

Ambulantní péči pouze na akutní případy omezuje například zlínská urologie, gyenkologie, chirurgie, ortopedie, ale i další obory. „Nemocnice nejsou teď určitě bezpečným místem zejména pro rizikové skupiny, jako jsou právě starší lidé nebo lidé s chronickými onemocněními. Byli bychom rádi, pokud by návštěvu u nás, pokud je to jenom trochu možné, odložili. Přijít by měli pouze v akutních a nutných případech,“ zdůraznil Radomír Maráček. Podle jeho slov stále platí, že lidé s příznaky onemocnění covid-19 by neměli jít do nemocnice, ale měli by v první řadě kontaktovat svého praktického lékaře a s ním se domluvit na dalším postupu. „Musíme chránit naše zdravotníky a také další pacienty minimálně do doby, než bude alespoň část populace pročkovaná. Stále patříme k nejpostiženějším regionům v rámci České republiky a situace se zatím nadále zhoršuje. Lidé teď našim zdravotníkům, kteří jsou už hodně unavení, nejvíce pomohou právě dodržováním opatření a odpovědným přístupem,“ doplnil.

Tagy článku