Úspěšnou mezioborovou spolupráci předvedli minulý týden lékaři ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) při náročné operaci nádoru u devětadvacetiletého muže. Podíleli se na ní hlavně onkologové, plastičtí chirurgové a neurochirurgové. Nádor bylo nutné odstranit rozsáhlou resekcí lbi zároveň s kožním krytem, nahradit kost implantátem a souběžně připravit kožní kryt ze stehna pacienta a našít mikroskopickou technikou do defektu vzniklého po resekci. Operace trvala cca 7,5 hodiny.
„Pacienta jsme před šesti lety operovali v našem neurochirurgickém oddělení pro nezhoubný kostní nádor lbi. Po pěti letech nádor změnil charakter, což potvrdilo histologické vyšetření. Diagnostika a onkologická léčba nádoru byla provedena v onkologickém centru KNTB. Přes onkologickou léčbu nádor dále rostl a prostoupil nejen kostní tkáň, ale i kožní kryt. Při konzultaci onkologů, plastických chirurgů a neurochirurgů ve spolupráci s onkologickým centrem v Brně bylo rozhodnuto odstranit nádor rozsáhlou resekcí lbi zároveň s kožním krytem. Kožní kryt pak obnovit plastickou operací pomocí přenosu tzv. stopkatého svalově-kožního laloku mikroskopickou operační technikou,“ řekl primář neurochirurgie KNTB a současně člen operačního týmu Michal Filip.
S tímto typem přenosu tkáně oddělení plastické chirurgie KNTB vedené Blankou Vozárovou začíná získávat zkušenosti. Proto byl k operaci přizván plastický chirurg Tomáš Kempný, který tento typ přenosů tkání úspěšně provádí v rámci privátní praxe na území ČR i v cizině. Během výkonu operační tým neurochirurgů pod vedením asistenta Petra Linzera odstranil prostoupenou kostní tkáň až na mozkové obaly. Defekt byl velikosti 10 x 10 cm.
„Kost jsme nahradili implantátem vytvarovaným podle vzniklého defektu a fixovali jsme ho mikrodlažkami. Souběžně si tým plastických chirurgů připravoval stopkatý svalově kožní lalok z pacientova stehna (obr. 1). Ten byl pak našit pod vedením chirurga Kempného mikroskopickou operační technikou pomocí cévní stopky do defektu vzniklého po resekci kožního laloku (obr. 2 a, 2b), což byla hlavní a nejtěžší část celé operace,“ popsal postup primář Filip.
Pro úspěšný průběh a výsledek operace bylo nutné zajistit vedením nemocnice ve spolupráci s krajským odborem zdravotnictví logistické zázemí celé léčby. Tzn. přístrojové vybavení operačních sálů, umožnění hostování specialisty T. Kempného dle legislativy atd.
„Na úspěšném průběhu celé léčby se podílely další týmy KNTB jako onkologické centrum, ARO, oddělení chirurgických JIP, rehabilitace, zobrazovacích metod, patologie, laboratorní diagnostiky a mnohé další,“ informoval Filip.
Pacient 8 dní po operaci v péči dalších týmů specialistů se podle lékařů oddělení plastické chirurgie cítí dobře a celá rekonstrukce se hojí bez komplikací. To umožní další onkologickou léčbu k zabránění tvorby nového nádoru.
„Komplexní multidisciplinární spolupráce celé nemocnice i spolupráce někdy podpořená pomocí externích specialistů ukazuje schopnosti postupně se naučit zvládat ty nejsložitější léčebné postupy v KNTB bez nutnosti odesílat pacienty mimo zlínský region. Úspěšná operace opět prokazuje správně nastavený směr zdravotnické politiky v našem kraji. Jedna z krajských nemocnic se profiluje jako multioborové specializované centrum nejen na papíře, ale v klinické praxi, jak je to obvyklé v celém evropském prostoru. Z takto nastaveného scénáře začínají profitovat všichni obyvatelé Zlínského kraje“ řekl ředitel KNTB Pavel Calábek.
Zdroj: kntb.cz, Karla Havlíková