VÝBĚR iRozhlas.cz: Epidemie nesmí vést k návratu totalitních manýrů...

VÝBĚR     iRozhlas.cz: Epidemie nesmí vést k návratu totalitních manýrů...
26 / 04 / 2020

... uzávěra hranic mě děsí, říká Lékař bez hranic Šebek Jeho specializací je chirurgie, dnes se ale Tomáš Šebek – spolupracovník Lékařů bez hranic, který pomáhal v řadě rozvojových zemí od Haiti po Jemen – stará o seniory nakažené koronavirem. Co ho vedlo k tomu, že se připojil k týmu infekčního oddělení?

A proč jsou podle něj některá opatření v Česku neadekvátní? „Nepotřebujeme všechno centrálně plánovat a už vůbec by nás stát neměl omezovat v základních svobodách,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.

Přestože je vaší lékařskou specializací chirurgie, dobrovolně jste se přihlásil do týmu Koronavirové expektační stanice (KOVES), kterou Nemocnice na Františku zřídila v souvislosti s epidemií. Jde o speciální izolované oddělení pro seniory, kteří se nakazili koronavirem. Co vás k tomuto rozhodnutí vedlo? Byla to pro vás nová výzva?
Zdravotnictví obecně se v posledních týdnech v podstatě zastavilo. Jak říkáte, jsem chirurg a nemám s infekčními chorobami co do činění, ale díky tomu, že se v nemocnicích nastavil režim pro příjem primárně pacientů s koronavirem a pro akutní pacienty, odložily se plánované výkony.

//www.irozhlas.cz/zpravy-domov/tomas-sebek-koronavirus-lekar-rozhovor-opatreni-covid-19-nemocnice-seniori_2004260600_eku

Zdroj: irozhlas.cz

Tagy článku