VSETÍNSKÉ NEMOCNICI POMÁHALY UČITELKY ZDRAVKY I MEDIČKA ROKU

VSETÍNSKÉ NEMOCNICI POMÁHALY UČITELKY ZDRAVKY I MEDIČKA ROKU
foto: nemocnice-vs-cz/Viktorie Mollová
13 / 05 / 2020

Zvládnout náročnou epidemiologickou situaci pomáhalo Vsetínské nemocnici celkem devět mediků a devět studentek zdravotnických oborů na středních, vyšších odborných či vysokých školách. Velkou pomocí na vstupním kontrolním pracovišti (triáži) byly také učitelky partnerské zdravotnické školy (MG, SZŠ a VOŠZ Vsetín).

Mezi pomáhajícími mediky byla i studentka druhého ročníku všeobecného lékařství na 1. LF Univerzity Karlovy v Praze Viktorie Mollová. „Přihlásila jsem se sama a pomáhala na infekčním oddělení, je to pro mě velká zkušenost do budoucna. Ve škole se člověk naučí hodně, ale pokud si to neosahá, je to jen teorie,“ hodnotila s úsměvem. Na infekčním oddělení pomáhala bezmála měsíc s řadou sanitářských činností. 

„Především při hygieně pacientů, podávali jsme nápoje, byla jsem ráda, že jsem si mohla s pacienty popovídat, když jsme měli čas. Všichni byli milí, sestry poradily, když bylo zapotřebí,“ dodala s tím, že obavy z infekčního prostředí neměla. „Když se dodržují zásady, dá se to zvládnout,“ vysvětlila. Prostředí Vsetínské nemocnice přitom znala už z dřívějška, a to z projektu Valašského Medik Klubu, jehož první ročník navštěvovala tehdy ještě jako studentka vsetínského gymnázia a vyhlášena dokonce prvním Medikem, či vlastně Medičkou roku. „Bylo to vlastně první nahlédnutí do jednotlivých oborů, mohli jsme si řadu věcí sami vyzkoušet. Doporučila bych všem, kteří mají zájem o medicínu, a určitě bych do toho šla znovu,“ uvedla Viktorie.

 

Absolventem originálního projektu Vsetínské nemocnice, který zájemcům o studium lékařství představuje jednotlivé odbornosti, je také další pomáhající medik, student 3. LF Univerzity Karlovy v Praze Kryštof Kupčík. Přihlásil se hned, jakmile zjistil, že je to možné. „Pracoval jsem na kontrolním stanovišti na vrátnici při triáži pacientů, na neurologii, na infekci. Doufám, že jsem byl prospěšný,“ uvedl.

 

„Všem, kteří nám pomáhali, patří obrovské poděkování. Mezi mediky byli i studenti pátých a šestých ročníků, kteří absolvovali zaškolení na ARO, aby v případě nutnosti mohli pomáhat s péčí o pacienty na tomto oddělení. Nejen se zajištěním kontrolního stanoviště na vrátnici nám významně pomohly odborné učitelky naší partnerské zdravotnické školy. Připraveno pomoci bylo i osm dobrovolníků – nezdravotníků a v záloze také jeden praktický lékař,“ specifikoval náměstek pro personální řízení Vsetínské nemocnice Ing. Martin Pavlica.

„Jsme rády, že jsme mohly takto podpořit naši partnerskou nemocnici v boji s koronavirem,“ uvedla Mgr. Jana Kalčáková, která se nejen podílela na zajištění vstupního kontrolního stanoviště, ale i dalších organizačních záležitostech. Na odborné učitelky přitom kladla mimořádná situace specifické požadavky: připravit a zajistit výuku prostřednictvím e-mailů, videokonferencí, skype a on-line testování. Stejně tak pomáhající medici a další studenti museli rovněž plnit řadu svých studijních povinností.

 

Tagy článku