Vsetínská nemocnice: Z politika zpět chirurgem. Miroslav Adámek nabídl pomoc

Vsetínská nemocnice: Z politika zpět chirurgem. Miroslav Adámek nabídl pomoc
foto: bnzlin.cz/MUDr. Miroslav Adámek
09 / 11 / 2020

Vyměnil sako a kravatu za bílý lékařský plášť. Miroslav Adámek, dlouholetý primátor města Zlína, se vrátil ke své původní profesi chirurga. Vyslyšel totiž žádost Vsetínské nemocnice o pomoc se zvládáním současné velmi obtížné personální situace, vyvolané absencemi zdravotníků, jenž jsou tzv. covid pozitivní.

„Ti, kteří mají nějakou zdravotnickou minulost, se vrací pomáhat do zdravotnických zařízení. Beru to i jako svou povinnost. Téměř celý profesní život jsem pracoval jako chirurg, takže věřím, že jsem vše nezapomněl a budu pacientům platný,“ sdělil s úsměvem Miroslav Adámek. „Za současné velmi komplikované personální situace jsme rádi za každého dobrovolníka. A pokud jde o lékaře nebo zdravotní sestru, je to ještě lepší. Nevadí, že třeba nepracovali pár let v oboru. Vzdělání, zkušenosti i schopnosti mají a rychle se do problematiky opět dostanou. Bez těchto dobrovolníků bychom současnou situaci nezvládli, za jejich pomoc jsme opravdu vděční,“ vzkázal Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje. 

MUDr. Miroslav Adámek / bnzlin.cz

Do Vsetína dojíždí Miroslav Adámek na služby několikrát týdně. V ambulanci se zabývá akutními případy, asistoval už také u operace žlučníku. Kromě mnohaletých zkušeností mu návrat k medicíně usnadňuje i fakt, že s ní neztratil zcela kontakt. Ve Vsetínské nemocnice měl malý úvazek i během svého nyní už desetiletého působení v politice. „Nebylo to tak intenzívní, ale teď se mi i tato zkušenost hodí. Stejně jako to, že jsem se snažil stále sledovat vývoj a trendy v medicíně,“ konstatoval.

Tak jako chybí zdravotnický personál v nemocnicích po celé České republice, chybí také ve Vsetíně. Nedostatek je jak lékařů, tak především zdravotních sester. Podle Miroslava Adámka ale nemocnice zvládá plnit své úkoly a nadále poskytuje nemocným stoprocentní servis a péči. Apeluje však na veřejnost, aby dodržovala aktuální vládní nařízení a pomáhala tak situaci vyvolanou onemocněním COVID-19 zvládnout.

Sám má s tímto onemocněním osobní zkušenost. Přestože měl lehký průběh a mírné příznaky, rozhodně varuje před jejím podceňováním. „U každého člověka může být průběh jiný, hodně záleží na jeho zdravotní kondici a dalších nemocech, které ho trápí. Je potřeba být opravdu opatrný, jak na sebe, tak na své okolí,“ je přesvědčen.

Miroslav Adámek, který je současnosti náměstkem zlínského primátora, byl připraven pomáhat v kterékoliv nemocnici ve Zlínském kraji, s jejich vedením byl v kontaktu. Ze Vsetína se ozvali s žádostí o jeho nástup nejdříve. „Takže jsem nastoupil tam, do nemocnice ve městě, kde jsem se narodil a kde jsem strávil část své lékařské kariéry. Snažím se být zde co nejplatnější, zároveň ale zvládat i své povinnosti na zlínském magistrátu. Jde to skloubit, díky pochopení mých kolegů a spolupracovníků, za které jim děkuji. Do Vsetína budu jezdit léčit tak dlouho, jak bude potřeba,“ ujistil Miroslav Adámek.

Tagy článku

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace