foto: bnzlin.cz/Vsetínská nemocnice - primář MUDr. Jan Tkadlec
Až o dvacet čtyři hodin se díky hmotnostnímu spektrometru MALDI TOF zkrátí vyšetření mikrobiologických vzorků a případné nasazení cílené antibiotické léčby. Revoluční technologii, která ve Vsetíně dosud nebyla k dispozici, koupila Vsetínská nemocnice pro oddělení lékařské mikrobiologie.
Přístroj patří k těm nejnákladnějším, jaké byly pořízeny z evropských dotací v rámci integrovaného regionálního operačního programu IROP 31 na Zvýšení kvality návazné péče. Přišel na bezmála šest milionů korun, nákladnější byly jen radiodiagnostické přístroje.
„Hmotnostní spektrometr zkvalitňuje diagnostiku vzorků, identifikaci mikroorganismů v rámci bakteriologie, mykologie a mykobakteriologie. Hlavním přínosem je bezesporu podstatné zkrácení doby určení vzorku a antibiotické citlivosti, což umožňuje rychlejší stanovení diagnózy a nasazení cílené antibiotické terapie,“ zhodnotil Jan Tkadlec, primář Oddělení lékařské mikrobiologie Vsetínské nemocnice s tím, že zkvalitnění diagnostiky vede k rozšíření vyšetřovacího spektra a umožňuje rovněž archivaci výsledků.
Na jakém principu revoluční technologie funguje? MALDI je zkratka pro matricí asistovanou laserovou destrukci a ionizaci. „Zjednodušeně řečeno hmotnostní spektrometr měří dobu letu ribozomálních proteinů, od zásahu laserem po přistání na detektoru. Vlastní identifikace probíhá automaticky na bázi srovnání s referenčními spektry, obsaženými v databázi. Nachází se v ní téměř osm a půl tisíce mikroorganismů,“ vysvětluje primář.
Oddělení lékařské mikrobiologie se zabývá klinicko-mikrobiologickou diagnostikou infekčních nemocí a jejich komplikacemi. Zaměřuje se například na zjištění příčin infekcí krevního řečiště, centrální nervové soustavy (CNS), infekcí horních a dolních cest dýchacích, hnisavých onemocnění, bakteriálních zánětů kůže, abscesů, infekcí urogenitálního traktu, onemocnění kůže, provádí kultivační vyšetření stolice. Zabývá se také průkazem antigenů a toxinů, například antigenu rotaviru, noroviru, helicobactera pyroli, enteroviru, kultivačním vyšetřením obsahu žlučových cest.
Ve Vsetínské nemocnici samostatné oddělení lékařské mikrobiologie funguje již 57 let, od roku 2003 v rekonstruovaných prostorách pavilonu Čtyřlístek. Primářem je MUDr. Jan Tkadlec, v březnu letošního roku vystřídal RNDr. Annu Sekáčovou, která odešla do penze a v nemocnici pracovala čtyřicet let, od roku 1995 jako primářka oddělení. Podílela se na vzniku antibiotického střediska, zavádění moderních informačních systémů a technologií.