Netradiční vánoční dárek obdržela Všeobecná fakultní nemocnice v Praze od Nadačního fondu IMPULS. Dva moderní přístroje pro diagnostiku a léčbu roztroušené sklerózy za více než 3 miliony korun poslouží pacientům RS centra zdejší Neurologické kliniky. Centrum poskytuje již nyní komplexní péči na světové úrovni, díky daru nadačního fondu se péče o pacienty ještě zlepšuje.
RS centrum při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze mělo možnost oba přístroje od NF IMPULS již vyzkoušet. Od letošního prosince budou díky štědrému daru v jeho vlastnictví. „Od NF IMPULS jsme obdrželi vyšetřovací systém GAITRite, speciální koberec na měření chůze, která bývá u pacientů s roztroušenou sklerózou nejvíce postižena. Na přístroji jsme provedli již téměř 10 tisíc měření na více než 760 osobách. Druhý přístroj Spectralis umožňuje rychlé a nadstandardní vyšetření oční sítnice, které odhaluje velmi častá zraková postižení. Na tom lékaři z RS centra jen za posledních 12 měsíců provedli více než 1500 vyšetření. Jedná se tedy o přístroje, které nám pomohou rychle a efektivně vyhodnotit účinnost léčby, a v konečném důsledku tak ušetřit pacientům čas a státu peníze,“ uvádí Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA, ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Optická koherenční tomografie (OCT) umožňuje rychlé, bezdotykové vyšetření sítnice. Přístroj Spectralis, který je představitelem spektrálně doménové OCT, tedy patří ke špičce těchto zařízení, umožnil založení OCT laboratoře v RS centru Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Vyšetření pomocí OCT slouží zejména ke zhodnocení míry poškození sítnice, ke kterému u pacientů s RS dochází jednak při akutních zánětech očního nervu, ale i pomalým procesem neurodegenerace. Protože je OCT neinvazivní, rychlá, přesná a pro lidské tělo celkově nezatěžující, je ideální vyšetřovací metodou z hlediska lékaře i pacienta,“ vysvětluje prof. MUDr. Eva Havrdová, CSc., vedoucí RS centra Neurologické kliniky VFN.
Vyšetřovací systém GAITRite je speciální koberec pro měření časoprostorových parametrů chůze, který se využívá zejména pro měření neurologických, rehabilitačních nebo ortopedických pacientů. V koberci jsou vloženy senzory, které snímají délku jednotlivých kroků a délku trvání jednotlivých fází kroku. Koberec je připojen k notebooku se speciálním softwarem, na němž se vyšetřujícímu okamžitě zobrazují výsledky vyšetření chůze. Díky přesnému měření, které systém GAITRite poskytuje, může být přesněji zhodnocen vliv farmakologické nebo rehabilitační léčby na parametry chůze.
RS centrum Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze bylo založeno jako první z celkem 15 RS center v České republice specializujících se na léčbu roztroušené sklerózy. V současné době pečuje o více než 4 500 pacientů a patří k jedněm z mála pracovišť, které poskytují komplexní péči zahrnující i péči fyzioterapeutů, psychoterapeuta či odborné sociální poradenství. U jeho zrodu stál i Nadační fond IMPULS. „RS centrum Všeobecné fakultní nemocnice v Praze podporujeme stabilně od roku 2001. Za tuto dobu jsme věnovali vybavení, léčebné a rehabilitační přístroje či finanční příspěvky ve výši více než 9 milionů korun. Jak se ukázalo, fungující spolupráce mezi neziskovým sektorem a nemocnicí pomůže zajistit pacientům služby, na které nezbývají peníze z veřejných zdrojů,“ doplňuje Ing. Kateřina Bémová, předsedkyně správní rady NF IMPULS.
Roztroušenou sklerózou trpí po celém světě 2,5 milionu lidí
Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Při nemoci je poškozován ochranný myelin pokrývající nervová vlákna, což způsobuje poškození pochvy nervových vláken i vláken samotných. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Typické je pro něj střídání období záchvatů a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Při atace je pacient léčen symptomaticky, aby se zmírnily příznaky onemocnění. V současné době se odhaduje, že se v České republice s roztroušenou sklerózou potýká kolem 18 tisíc lidí, z čehož je přibližně 50 dětí. Ročně přibývá zhruba 1000 dalších pacientů. Podle epidemiologických průzkumů je v ČR nejvíce pacientů s RS na severu Čech. Lékaři to přisuzují zhoršenému životnímu prostředí v této oblasti.
Na celém světě trpí nemocí 2,5 milionů pacientů. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou, kromě genetické dispozice, EB virus (způsobující infekční mononukleózu), kouření a nedostatek vitamínu D.
Nemoc se může se projevovat různě – poruchami zraku, citlivosti a hybnosti, dvojitým viděním, pohybovými problémy, třesem či poruchami močení. Nemoc je zatím nevyléčitelná. Po včasném nasazení biologické léčby a správných rehabilitačních technik však může člověk dál pracovat a žít plnohodnotný život. V opačném případě hrozí rychlejší rozvoj onemocnění či závažné postižení.
|
| S roztroušenou sklerózou žiju už 10 let Iva B. (31 let) se o nemoci dozvěděla v kolínské nemocnici v září 2006. „Pamatuji si, že jsem v té době viděla náhodou pořad o nemocech, kde probírali zrovna roztroušenou sklerózu. Vzpomněla jsem si na to a toužebně jsem si přála, abych měla například boreliózu,“ vzpomíná mladá žena, která si nakonec vyslechla verdikt: roztroušená skleróza. „Už nějakou dobu předtím jsem začala mít problémy s brněním končetin, což nakonec vedlo až k tomu, že jsem za sebou tahala jednu nohu. Až zpětně po vyslechnutí diagnózy jsem si uvědomila, že jsem asi dva roky před tím měla také ataku na očích.“ Diagnózu se Iva dozvěděla týden před tím, než měla nastoupit na vysokou školu. „Přesto mi hlavou blesklo, a i moje první otázka zněla, jestli budu moct mít děti. Odpověď paní doktorky, že ano, mě moc uklidnila.“ Na vysokou školu Iva nastoupila a po propuštění z nemocnice v podstatě žila normálním životem. „Dnes, pokud to jen trochu jde, využívám možnosti nabízené RS centrem VFN a Nadačním fondem IMPULS – rehabilitace, psychoterapie. Ráda jezdím na psychosomatické víkendy na Monínec s Renatou Malinovou, které platí Nadační fond IMPULS, tam jsem poznala muzikoterapii a arteterapii,“ říká Iva s tím, že se cviky a postupy získané při rehabilitaci snaží aplikovat i v běžných činnostech. „Teď jsem měla ataku a musím uznat, že i nepříjemné chvilky mi to ulehčilo. Trénink se vyplácí.“ Jednu věc však Iva zdůrazňuje nejvíce: „Mám štěstí, že mám velkou podporu rodiny i přátel, kteří mě hojně navštěvovali v nemocnici a i dnes mi pomáhají jít dál a normálně žít.“ |
|