Vepřová pečeně z Fakultní nemocnice Olomouc patří mezi nejlepší jídla společného stravování v České republice

Vepřová pečeně z Fakultní nemocnice Olomouc patří mezi nejlepší jídla společného stravování v České republice
foto: fnol.cz/Zuzana Venská, kuchařka FN Olomouc
08 / 09 / 2020

Nepopulární, ale přesto velmi cennou „bramborovou“ medaili si z pražského finále soutěže Nejlepší kuchař roku 2020 ve společném stravování přivezla kuchařka Fakultní nemocnice Olomouc Zuzana Venská. Na svou bezlepkovou vepřovou pečeni s rozmarýnem, se zelím z červené řepy s pomerančovou šťávou a karamelem a bramborovým knedlíkem sice od poroty slyšela jen slova chvály, ale nakonec z toho bylo „pouhé“ čtvrté místo.

„I tak jsem ráda. Zase jsem načerpala další zkušenosti a příští rok to bude určitě lepší,“ hodnotí odhodlaně Zuzana Venská finálové klání, které se uskutečnilo od 25. do 27. srpna v pražské Makro Akademii.

V soutěžní části sice Fakultní nemocnici Olomouc v Praze reprezentovala jen Zuzana Venská, ale doprovázely ji také vedoucí Provozu stravování FN Olomouc Bc. Ivana Benešová, DiS. a šéfkuchařka Simona Grigárková. Shodují se na tom, že cesta to byla velmi inspirativní. „Byly to dny od rána do večera naplněné kvalitním, moderním a nutričně vyváženým jídlem, které zaujme i velmi vybíravé strávníky. Do soutěže se mohli přihlásit kuchaři a kuchařky z provozů společného stravování všech typů, od mateřských a základních škol až po zástupce domů pro seniory, rehabilitačních ústavů či nemocnic,“ pochvaluje si Iva Benešová. Přesto ji mrzelo, že FN Olomouc byla jediná velká nemocnice, která se soutěže zúčastnila. „Nebylo tak pro nás možné se porovnat se stejným zařízením, kde je nutné dodržet dietní režim, připravit stravu na základě indikace lékařem a distribuovat ji formou tabletového pásového výdeje,“ lituje vedoucí Provozu stravování. Pro příští rok se proto pokusí asociaci navrhnout kategorii výhradně pro nemocniční zařízení. „Pravidla přípravy jídel v nemocnicích jsou pro nás s ohledem na bezpečnou a správnou výrobní praxi odlišná než například v soukromých zařízeních poskytujících stravování,“ argumentuje Iva Benešová.

Celý článek najdete zde: 

//www.fnol.cz/aktuality/veprova-pecene-z-fakultni-nemocnice-olomouc-patri-mezi-nejlepsi-jidla-spolecneho-stravovani-v-ceske-republice?fbclid=IwAR3RLxnB3l8K1Jhsoe9Z22LV6rOwE-uESMn0nP8JEbQ3ZUJVSimLQm17-EQ

 

Tagy článku