Ve FNUSA-ICRC probíhaly testy italských roušek

Ve FNUSA-ICRC probíhaly testy italských roušek
foto: fnusa.cz/Testy roušek
08 / 05 / 2020

Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se aktivně zapojilo do boje proti pandemii nemoci COVID-19 také testováním roušek. Kvůli situaci v Itálii, kde bylo obtížné sehnat volné kapacity pro testy k certifikaci, se v Brně testovaly roušky právě italského výrobce.

Firma MODA Impresa s.r.l. ještě nedávno šila doplňky pro světové značky Dolce Gabbana, Versace, Ferré a další. Po začátku pandemie rychle přeorganizovala výrobu a začala vyrábět roušky ve velkém. Problém byl ale s jejich certifikací pro použití v nemocnicích. Laboratoře v Itálii byly plně využity pro testování pacientů a ani na univerzitách nebylo možné zkoušky k certifikaci provést. Díky dobrým kontaktům v Itálii, konkrétně na Florentské univerzitě, se tak roušky brzy dostaly do Brna.

 

Laboratoře Mezinárodního centra klinického výzkumu FNUSA se ukázaly jako ty nejvhodnější, takže testování mohlo začít. „Prováděli jsme zejména mikroskopické analýzy struktury povrchu i filtru a také testy integrity, které pomohly při vlastní certifikaci. Nyní už je mohou používat i lékaři v italských nemocnicích,“ uvedl Giancarlo Forte, vedoucí Centra translační medicíny a náměstek FNUSA-ICRC.

 

I po úspěšné certifikaci však práce nekončí, výzkumníky by zajímalo ještě chování virů při průchodu rouškou. „Budeme sledovat fluorescenční nanočástice, které jsou ještě menší než kapénky s viry a analyzovat, jestli filtrem projdou a v jakém množství. To by mohlo pomoci v dalším vylepšování materiálu pro filtry,“ dodal Giancarlo Forte.

 Zdroj: fnusa.cz

Tagy článku

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace