V Jihlavě nově pomáhají pacientům s poruchami srdečního rytmu

06 / 03 / 2017

Stovky pacientů s poruchami srdečního rytmu už nemusí jezdit na zákrok mimo Vysočinu. Jihlavské Kardiocentrum provádí nově zákroky, při kterých upravuje srdeční rytmus. Vysočina byla posledním regionem v České republice, kde centrum pro léčbu poruch srdečního rytmu chybělo. „Jsme takoví elektrikáři lidského srdce,“ říká s nadsázkou lékař Martin Eisenberger, který výkony provádí. Ročně díky nim pomůžou více než čtyřem stovkám pacientů.Kardiocentrum_Vysocina

Nově prováděné zákroky jsou vhodné pro dvě skupiny pacientů. První jsou ti, kteří vyžadují katétrovou ablaci: „Zjednodušeně řečeno zavedeme cévky přes tříslo do srdce, nalezneme místo, které je za arytmii zodpovědné a v jednom sezení ho ošetříme,“ vysvětluje kardiolog Martin Eisenberger a dodává, že tímto způsobem se léčí poruchy rytmu včetně té nejčastější, a tou je fibrilace síní. Věkový průměr pacientů, kterých se tyto problémy týkají, je mezi 40-70 lety. „Poruchy rytmu se týkají spíše starších pacientů, ale nedávno jsme v našem Kardiocentru ošetřili i osmnáctiletého pacienta,“ popisuje kardiolog.

Druhou skupinou pacientů jsou ti, kteří bývají po těžkém infarktu nebo mají jinak oslabené srdce a riziko vzniku život ohrožujících arytmií. Kvůli tomu se jim do srdce zavádí přístroje, tzv. implantabilní defibrilátory, které jsou schopné detekovat tyto arytmie a vyléčit je tím, že vydávají elektrické impulsy: „U vybraných pacientů navíc zavádíme přístroje, které jsou schopny srdce posílit a zlepšit jeho výkon,“ udává Martin Eisenberger.

„Největší výhodou pro pacienty je, že už nemusí jezdit do nemocnic mimo Kraj Vysočina, kde jsou dnes čekací doby často přes půl roku, ale na zákrok i kontroly mohou blíž svému bydlišti. Vysoká kvalita péče je zajištěna erudicí týmu, který svoje zkušenosti získal dlouholetými pobyty na špičkových zahraničních i domácích pracovištích (Anglie, Belgie, u nás České Budějovice).  Kontroly i hospitalizace probíhají v nemocnici,“ uzavírá primář kardiologického oddělení jihlavské nemocnice Zdeněk Klimsa. Celková hospitalizace trvá obvykle dva až tři dny.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace