Koncem března zahájila Fakulta strojního inženýrství UJEP výrobu ochranných obličejových štítů pro zdravotníky, složky IZS a další zájemce. Nečekaná poptávka aktivizovala nejen jejich výrobu, ale také technologie, za jejichž použití vznikají.
Ochranný štít je sestaven ze dvou hlavních částí. Ta hlavová je vytištěna na 3D tiskárně, samotný štít je z plexiskla. Vzhledem k neustále rostoucí poptávce po ochranných štítech byla fakulta nucena věnovat pozornost nejen samotnému 3D tisku, ale také možnostem, jak výrobu navýšit a zefektivnit, aby uspokojila všechny zájemce.
„V současné době evidujeme poptávku po ochranných štítech v počtu bezmála 1000 ks. Obrátili se na nás z mnoha oddělení Krajské zdravotní, a. s., např. z operačních sálů, infekce, dětské chirurgie, porodnického oddělení, anestezie, JIP. Ale také stomatologové, dětští praktičtí lékaři, pražské fakultní nemocnice či dokonce klinika z Bratislavy,“ uvádí PR pracovnice fakulty Ing. Lucie Melničáková.
Zpočátku se fakulta obrátila na univerzitní 3D „tiskaře“, jako např. vedoucího Centra informatiky Ing. Romana Vaibara MBA, Ph.D., nebo kolegy z přírodovědecké fakulty s žádostí o pomoc a spolupráci při tisku potřebných komponentů pro štíty. Tím dosáhla zvýšení výrobních možností až na 50 ks denně.
„Protože se v současné době poptávka pohybuje kolem 100 ks denně, odladili jsme postupně i další technologie, a to technologie odlévání pryskyřicemi do silikonových forem,“ vysvětluje doc. Ing. Jan Novotný, Ph.D., proděkan pro rozvoj a kvalitu FSI UJEP, a doplňuje: „Forma je vyrobena z pružného silikonu. První prototypy umožňují odlití dvou kusů hlavové části štítu současně. Doba odformování je cca 10 minut a do úplného vytvrzení odlitku je ho třeba temperovat na teplotu 70°C po dobu cca 40 minut.“
Díky této nové technologii tak fakulta zvedla produkci ochranných štítů o dalších 30 ks denně více. Tento týden budou vyrobeny další formy s cílem navýšení výroby na finálních 150 ks štítů za den.
„Největší objednávku, 500 ks, evidujeme přímo z Krizového štábu Ústeckého kraje, kam bylo dne 6. dubna 2020 předáno prvních 50 ks ochranných štítů,“ upozorňuje Lucie Melničáková.
Dodávky pro krizový štáb budou i nadále pravidelně pokračovat tak, aby krajský úřad dokázal uspokojit i jím evidovanou poptávku.
„Jsme rádi, že naše vzájemná spolupráce a komunikace s UJEP pokračuje i v čase nouzového stavu a různých vládních opatření. Ústecký kraj podpořil v předchozích letech finančně mnohé projekty a aktivity univerzity, podobně je tomu i v letošním roce. Tímto způsobem nám univerzita oplácí a potvrzuje vynikající vzájemnou spolupráci s krajem. Děkujeme celému týmu, který ochranné štíty vyrobil, a univerzitě za dar, který využijeme pro distribuci do míst v první linii boje se zákeřnou nákazou,“ uvádí Oldřich Bubeníček, hejtman Ústeckého kraje.
Štíty jsou veřejnosti předávány zcela zdarma.
S velkou podporou se FSI setkala u firem Materialise, s. r. o., a ELCHEMCo, spol. s r. o. Díky jejich vstřícnému postupu obratem získala materiál jak na formy, tak na samotné odlitky. Podporu mají ale všechny univerzitní aktivity zaměřené na pomoc v boji s koronavirem v samotném vedení UJEP.
„Vyčlenili jsme částku až 200 tisíc korun na financování nákupu chemikálií pro míchání dezinfekce a surovin pro výrobu ochranných štítů,“ uzavírá rektor Martin Balej.