foto: kzcr.eu/Ortopedická klinika FZS ÚJEP
Ortopedická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (FZS UJEP) a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. (MNUL), se za technické spolupráce s firmou B. Braun zařadila mezi pilotní pracoviště v České republice využívající nejmodernější systém počítačové navigace endoprotetiky velkých kloubů OrthoPilot® Elite.
Navigovaná endoprotetika prošla v uplynulých letech intenzivním technickým vývojem. V průběhu evoluce této metody došlo k modernizaci technického vybavení i uživatelského rozhraní systému na úroveň, která již umožňuje dosahovat maximální a elektronicky kontrolované kvality operací při zachování adekvátního operačního času.
„Velmi mě těší, že se ústecké Masarykově nemocnici dlouhodobě daří držet krok s moderní medicínou. Snahou vedení Krajské zdravotní je k tomu vytvářet optimální podmínky s cílem co největší dostupnosti kvalitní zdravotní péče pro obyvatele Ústeckého kraje. Pacienti z regionu tak nemusejí jezdit za léčbou na vzdálená specializovaná zdravotnická pracoviště,“ uvedl Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.
„Děkuji všem zdravotníkům, kteří neustále pracují na zkvalitňování zdravotní péče v našich nemocnicích a tím zvyšují renomé Krajské zdravotní. Zdárné využívání moderních technologií je cestou, která usnadňuje práci nejen lékařům, ale výrazně pomáhá i pacientům, například při následné rekonvalescenci,“ řekl Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s.
„Ortopedie je v ústecké Masarykově nemocnici zatím nejmladší klinikou. Jsem rád, že se tomuto pracovišti daří a kolegům k zařazení mezi pilotní pracoviště blahopřeji,“ doplnil MUDr. Aleš Chodacki, ředitel zdravotní péče Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.
„Dle předpokladů světových ortopedických asociací by se měl počet implantací endoprotéz velkých kloubů zvýšit během následujícího desetiletí až o stovky procent. Zatím bezprecedentní ‚boom‘, který toto odvětví medicíny zažívá, je však jistě zatížen statisticky předpokládatelným počtem komplikací. Ze skupiny možných komplikací kloubních náhrad je téměř polovina způsobena jejich mechanickou poruchou. Právě tuto skupinu komplikací by měla do budoucna eliminovat endoprotetika navigovaná počítačem, která z obrovského množství přijatých dat o konkrétním kloubu navrhne nejideálnější způsob resekce kloubních ploch a nastavení nové geometrie a fyziky zatížení implantované endoprotézy,“ vysvětlil MUDr. Tomáš Novotný, Ph.D., přednosta Ortopedické kliniky FZS UJEP a MNUL.
Moderní endoprotetický program velkých kloubů tvoří hlavní část spektra činnosti Ortopedické kliniky FZS UJEP a MNUL. Jeho další rozvoj bude v následujících letech, kromě řady dalších inovací a několika vědecko-výzkumných programů, provázen také absolutní implementací počítačem navigované endoprotetiky.
Tagy článku