UHN: Nakazit se přece můžu i v obchodě, říká student, který pomáhá v nemocnici

UHN: Nakazit se přece můžu i v obchodě, říká student, který pomáhá v nemocnici
foto: www.uhn.cz
29 / 04 / 2020

Pomoci Uherskohradišťské nemocnici zvládnout současnou komplikovanou situaci vyvolanou pandemií koronaviru se rozhodl student Roman Valenta na základě sympatií. A také proto, že bydlí v nedalekém Starém Městě, a má to tedy do jejího areálu pár minut cesty.

„K nemocnici v Uherském Hradišti mám vztah, líbí se mi. Když se objevila výzva, aby studenti nastoupili pomáhat do provozu, byla to pro mě první volba. Pokud by mě nechtěli, oslovil bych nemocnici v Olomouci, protože v tomto městě studuji,“ svěřil se Roman Valenta.

Stejně jako ostatní zdravotníci pracuje na směny, v jeho případě jde o ty denní. Přidělen byl na tzv. triáž, tedy do třídícího stanu u vstupu do nemocnice, jehož smyslem je rozdělit pacienty přicházející do nemocnice na ty, kteří mají příznaky onemocnění koronavirem, a na ty bezpříznakové. Během každé směny se tak dostane do kontaktu s desítkami příchozích. „Provedeme vždy několik úkonů, měříme pacientům teploty s pomocí termokamery, ptáme se na kontakt s někým, u koho už onemocnění bylo potvrzeno. Nejde o nic náročného,“ ujistil.

Roman Valenta je studentem druhého ročníku oboru Zdravotnický záchranář na Fakultě zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci. Klasická výuka podle něj už do prázdnin nezačne, počítá však s tím, že zkoušky absolvuje, byť v jiném režimu než obvykle. Zda se situace vrátí do normálu před jeho nástupem do „třeťáku“ si zatím netroufá odhadnout.

Skutečnost, že se může na triáži setkat s pacientem nakaženým koronavirem, si zbytečně nepřipouští. A pokud, tak jen s ohledem na své prarodiče, se kterými bydlí. „Mám o ně obavu, nechci je jakýmkoliv způsobem ohrozit. O sebe se zase tolik nebojím. Návštěva obchodu je podle mě stejně riziková jako práce v nemocnici,“ je přesvědčen.

Zdroj: www,uhn.cz

Tagy článku