Uherskohradišťská nemocnice: Chirurgické oddělení používá špičkový přístroj pro detekci sentinelové uzliny u rakoviny prsu

Uherskohradišťská nemocnice: Chirurgické oddělení používá špičkový přístroj pro detekci sentinelové uzliny u rakoviny prsu
foto: www.nemuh.cz/Operace
12 / 03 / 2024

Uherskohradišťská nemocnice pořídila na konci loňského roku moderní chirurgický přístroj Node Seeker 2000. Jedná se o nejmodernější přístroj svého druhu v České republice, který umožňuje chirurgům přesněji a šetrněji lokalizovat sentinelovou uzlinu i drobné “neviditelné” nádory u pacientů s rakovinou prsu.

„Sentinelová uzlina je první lymfatická (mízní) uzlina, do které se šíří rakovinné buňky z nádoru. Odstranění a vyšetření sentinelové uzliny pomáhá chirurgům zjistit, zda se rakovina rozšířila do lymfatického systému a stanovit tím rozsah postižení. V případě, že je sentinelová uzlina v pořádku, není nutné odstraňovat všechny další spádové uzliny. Vyšetření má tak klíčový význam k určení další léčby,“ vysvětluje primář chirurgického oddělení MUDr. Peter Galvánek.

Operace / www.nemuh.cz

Nový přístroj je složený z univerzální počítačové ovládací jednotky s dotykovou obrazovkou                  a bezdrátové detekční sondy. K přesnému označení sentinelové uzliny je využívána radioizotopová metoda. Pacientovi se do podkoží v místě nádoru aplikuje bezpečná radioaktivní látka, která se lymfatickými cestami šíří do sentinelové uzliny. Uzlinu pak chirurg může lokalizovat pomocí detekční gama sondy, která reaguje na aplikované radiofarmakum.

„Proti původnímu staršímu typu je novinka v podobě moderního přístroje významným přínosem, a to především z důvodu zkvalitnění vyhledávání uzliny pro naše pacienty. Díky přesnějšímu a šetrnějšímu určení sentinelové uzliny se snižuje riziko komplikací a zlepšuje se prognóza u pacientů,“ říká MUDr. Pavla Kavalcová, lékařka chirurgického oddělení a vedoucí mamární onkochirurgie. „K jeho dalším přednostem patří určení přesného umístění radioaktivního zrna, které se před operací zavádí do drobných „neviditelných“ nádorů pod ultrazvukem.“

Operace / www.uhn.cz

Chirurgické oddělení se používáním nového přístroje zařadilo mezi pracoviště, které nabízí v léčbě nádorového onemocnění prsu nejmodernější postupy. Onkochirurgická ambulance pro nádorové onemocnění prsu je v Uherskohradišťské nemocnici v provozu vždy v úterý v čase                  13–15 hodin. Každý případ posuzuje mamární komise, která hodnotí všechny nálezy a navrhuje optimální možný postup pro konkrétního pacienta.

Do ambulance je nutné předchozí objednání na tel. čísle: 572 529 400/886/963 po 13. hodině. Více informací na webových stránkách nemocnice www.nemuh.cz.

Zdroj:

www.nemuh.cz

 

Tagy článku