foto: nemocnce-vs.cz/Vsetínská nemocnice - odběry
Bezmála pět set odběrů v terénu, přímo v domácnostech, dalších pět stovek u pacientů na odděleních. Taková je bilance testů na koronavirus, které realizovaly sestry Vsetínské nemocnice v minulých dvou měsících.
Činnost výjezdového týmy byla o víkendu ukončena, testování se bude nadále v nemocnici provádět pouze na základě rozhodnutí ošetřujícího lékaře u hospitalizovaných a ambulantních pacientů, a to v případě, že vykazují konkrétní příznaky nemoci.
Odběry v domácnostech u pacientů s podezřením na koronavirovou nákazu zahájily sestry Vsetínské nemocnice v neděli 8. března. „V některých nemocnicích byla zřízena stacionární odběrová místa – vyšetřovací stany nebo buňky, v našem okrese vznikl mobilní odběrový tým. Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje poskytla speciální sanitku s řidičem, nemocnice do týmu doplnila sestru, vlastně jsme byli prodlouženou rukou hygienické stanice,“ vysvětlila Věra Prousková, ředitelka Vsetínské nemocnice.
Sestry, které pracovaly v první linii, otestovaly v terénu 465 pacientů. Vzhledem k počtu onemocnění v našem regionu tak lze konstatovat, že pravděpodobně byly v kontaktu s téměř všemi pozitivními pacienty vsetínského okresu. „Zejména v prvních týdnech bylo požadavků na provedení odběrů tolik, že mnohdy byly na cestě celou dvanáctihodinovou směnu a do nemocnice se vracely pouze k doplnění zásob. Je obdivuhodné, jak se sestry, které standardně pracují třeba v ambulanci u lůžka, dokázaly ze dne na den přizpůsobit epidemiologickým i pracovním požadavkům a podmínkám a zvládnout tuto situaci s profesionalitou, empatií a grácií,“ pokračovala ředitelka nemocnice. Zároveň připomenula, že díky rozdělení kompetencí v péči o pacienty s COVID-19 mezi nemocnicemi Zlínského kraje nebyl ve Vsetínské nemocnici hospitalizován, a to ani dočasně, žádný pozitivní pacient. „Hodnotím, tuto spolupráci velmi dobře, protože přinesla nejen kvalitní péči o všechny nemocné z kraje, ale také významné úspory ochranných pomůcek, kterých byl zpočátku také velký nedostatek,“ komentovala Věra Prousková.
Výjezdy pokrývaly celý vsetínský okres, sestry prováděly odběry nejen na Vsetínsku, ale také Meziříčsku, Rožnovsku a Valašskokloboucku, několikrát vypomáhaly i ve Zlíně. Odebrané vzorky se pak dvakrát denně odvážely k vyšetření do specializované laboratoře, protože Vsetínská nemocnice není na tuto vyšetřovací metodu akreditovaná. I tak ovšem byly výsledky k dispozici poměrně rychle. „Do sanitky jsme si brali veškerý potřebný odběrový materiál, za dobu trvání se několikrát změnil způsob provádění odběrů,“ vysvětlil Pavel Šupka, náměstek pro ošetřovatelskou péči Vsetínské nemocnice s tím, že spektrum pacientů bylo velmi věkově rozdílné. Nejstarší měl 94 let, nejmladší byl chlapeček s datem narození 2020.
„Dvanáctihodinové výjezdové služby byly zpočátku náročné, už jen celodenní pobyt v ochranném obleku, v respirátoru, se štítem, to není nic příjemného. Ale lidé byli většinou vstřícní a spolupracující, občas nám nabízeli i kávu či něco dobrého na zub, což jsme pochopitelně museli odmítat,“ nastínila vrchní sestra ORL Andrea Adámková, která absolvovala bezmála deset služeb. Nechyběly ani dramatičtější situace, jednou musela u odběru asistovat městská policie, k dalšímu museli přivolat překladatele z mongolštiny. Několikrát se museli vypořádat i s přítomností nejrůznějších domácích mazlíčků. „Jednou nás pes nechtěl pustit do domu a nevypadal moc kamarádsky. Situaci ale zachránil řidič sanitky a nějak jsme to společně zvládli,“ dodala s úsměvem Andrea Adámková. „Do výjezdového týmu bylo zařazeno celkem dvacet dva sester Vsetínské nemocnice, které pochopitelně chyběly v provozu, nicméně i toto jsme zvládli. Všem sestrám patří za jejich pracovní nasazení velké poděkování,“ uzavřel Pavel Šupka.