foto: axon.cz/MUDr. Jarmila Zipserová AXON
Den 8. září je od roku 1951 celosvětově dnem fyzioterapie. V Česku je 8 000 fyzioterapeutů, přesto patříme k evropskému podprůměru, sousední Německo nás na počet obyvatel převyšuje téměř třikrát. Pomoc fyzioterapeutů podle odhadů vyhledává v Česku každý třetí. Důvodem je kromě trendu sedavých zaměstnání také zvyšování průměrného věku dožití spolu se zvyšující četností vrozených kognitivně-motorických vad mezi populací.
Světová zdravotnická organizace (WHO) v posledních letech varuje před zvyšujícím počtem civilizačních chorob pohybového aparátu, a právě fyzioterapii a rehabilitaci vnímá jako důležitý nástroj prevence a ochrany společnosti. Proto také celosvětově upozorňuje na nutnost posílení v oblasti rehabilitací ve zdravotnických zařízení a zdůrazňuje roli rehabilitace v budoucnosti.
Trendem v oboru jsou robotické rehabilitace
Součástí oboru fyzioterapie je také neurorehabilitace. Zaměřuje se na léčbu problémů způsobených poruchami, které ovlivňují nervový a nervosvalový systém. Tyto poruchy způsobují mentální, fyzické nebo kombinované postižení člověka. Využití robotické rehabilitace a virtuální reality je moderní metodou potřebnou pro intenzivní léčbu pacientů.
„Pacientovi, který nemůže chodit, zprostředkováváme chůzi za pomoci robotů a zároveň simulujeme virtuální prostředí, které je schopen zaznamenat zrakovými senzory na obrazovce před sebou. V mozku pacienta se tak odehrává totéž, jako by například kráčel lesem, krajinou, sbíral jablka nebo mince nebo potkával zvířata. V zápalu této činnosti si ani nestačí uvědomit, že pacient funkčně a intenzivně posiluje konkrétní svalové skupiny,“ vysvětluje princip robotické rehabilitace na přístroji Lokomat MUDr. Jarmila Zipserová, primářka a zakladatelka Neurorehabilitačních klinik AXON
Doba koronavirová: online klientské konzultace i vzdělávání terapeutů
Fyzioterapie představuje v principu kontaktní disciplínu a v souvislosti s pandemií se musí vypořádat s novými výzvami. A to ať už jde o kontakt s pacienty nebo o další vzdělávání fyzioterapeutů. „Z vlastní zkušenosti i ze zkušenosti zahraničních partnerů víme, že se nám otevírají dveře jak pro online klientské konzultace, tak pro online vzdělávání terapeutů. Věříme proto, že současná nelehká situace může ve všech ohledech nejen českou, ale i světovou fyzioterapii ,popostrčit’ kupředu, což bude ku prospěchu pacientů i oboru samotného.” říká Tomáš Nedoma ze Světa fyzioterapie.
Tagy článku