Středočeský kraj: O seniory v domovech je postaráno

Středočeský kraj: O seniory v domovech je postaráno
04 / 04 / 2020

Kraj je připravený na situaci, která by si vyžádala posílení personálu v Domovech pro seniory, a to nejen těch, které jsou v síti sociálních služeb. „Oslovujeme sami dobrovolníky a zároveň jsme dohodnutí na využití dobrovolnické platformy chcipomoct.cz. Zachováme plný rozsah služeb, na který jsou senioři zvyklí,“ uvedla radní pro oblast sociálních věcí Středočeského kraje Aneta Heřmanová (ČSSD).

Zdůraznila, že kraj je připravený pružně zareagovat a zajistit personál i odpovídající péči, tam, kde si to situace vyžádá. „Pomohou například i učitelé a studenti škol zdravotnických oborů, ale nespoléháme se samozřejmě jen na ně,“ doplnila.

„V tuto chvíli mohu říci, že jsou domovy seniorů vybaveny ochrannými pomůckami. Jsou připraveny balíčky, které zahrnují nejvyšší typ ochrany pro případy, kdy se vyskytne v některých zařízeních sociální péče infekce,“ konstatovala hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011). „Máme velmi rychle proveditelný plán, jak uvolnit kapacity pro infekční pacienty a oddělit je od ostatních. Využijeme v jeho rámci jiných krajských zařízení. Kraj pochopitelně připravuje i ubytovací kapacity pro personál,“ řekla. Připomněla, že i v minulosti reagoval Středočeský kraj v opatřeních týkajících se ochrany seniorů velmi rychle. „Již na počátku března jsme nastavili zákaz návštěv v domovech, které o seniory pečují. Reagovali jsme tedy mnohem dříve, než přišlo opatření Ministerstva zdravotnictví z 27. března. Stejně tak byly dávno před vydáním tohoto opatření omezeny skupinové aktivity seniorů, včetně společného stravování,“ uvedla dále

V oblasti sociálních služeb je Středočeský kraj zřizovatelem 59 příspěvkových organizací, je v něm dalších 183 zařízení sociální péče, které jsou v síti kraje a 47 zařízení, která jsou mimo síť. Celkově tato zařízení pečují o 10 200 klientů a pracuje v nich 7 130 zaměstnanců v přímé péči. Dále máme v kraji 6 příspěvkových organizací hl. m. Prahy, které pomůckami zásobuje zřizovatel, ale Středočeský kraj je připraven zajistit i jim v případě potřeby dobrovolnou nebo studentskou pomoc.  

www.chcipomoct.cz

Zdroj: kr-stredocesky.cz

Tagy článku