foto: Archiv redakce/Logo MZ
Po pravidelném vyhodnocení dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zůstává seznam zemí s nízkým rizikem nákazy COVID-19 neměnný. Z evropských zemí v něm ani nadále nefiguruje Rumunsko, které zůstává červené. Ministerstvo zdravotnictví zároveň připravilo doporučení pro české občany, kterými je vhodné se řídit v přímořských oblastech.
Čeští občané i cizinci vracející se z Rumunska, se tak musí i nadále při návratu hlásit příslušné krajské hygieně a absolvovat test na COVID-19. V opačném případě je nutné podstoupit karanténu.
Toto opatření platí také pro návraty ze všech zemí, které nejsou v seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy uvedené. Týká se to většiny mimoevropských zemí.
Zaměstnavatelé musí i nadále vyžadovat negativní test na covid-19 od zaměstnanců z Bulharska, Portugalska, Lucemburska, Švédska, Rumunska a Španělska. Výsledek testu musí být z území ČR a nesmí být starší 4 dnů.
Toto pravidlo platí rovněž pro země neuvedené na seznamu s nízkým rizikem výskytu onemocnění covid-19 (většina zemí mimo EU). Týká se také státních příslušníků těchto zemí, kteří pobývali déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území těchto států. Pokud tyto osoby test nepředloží, není možné je pustit do provozoven a pracoviště daného zaměstnavatele. Výjimku tvoří osoby, které Českou republikou pouze projíždí a nezdrží se déle než 12 hodin.
Nutnost mít negativní test na COVID-19 ze strany zahraničních pracovníků z některých zemí je reakcí na zvýšené počty případů nákazy, ke kterým u zahraničních pracovníků dochází. Další zhodnocení epidemiologické situace bude provedeno za týden.
Ve všech zemích EU+ mimo Rumunsko je nyní nízké riziko nákazy (zelená barva semaforu). Stejně jako v ČR se ale objevují lokální ohniska. Na české občany se při návratu z těchto zemí nevztahují žádná omezení. V lokálních ohniscích je však zvýšené epidemiologické riziko, proto by tuto skutečnost měli občané při plánování svých cest brát v úvahu.
Ministerstvo zdravotnictví zároveň vypracovalo seznam doporučení, kterými je vhodné se při pobytu v přímořských oblastech řídit.
Všichni občané by měli:
- vyhýbat se místům, kde se pohybuje vysoký počet osob ve vnitřních prostorách (bary, restaurace, noční podniky atd.),
- dodržovat vzdálenost alespoň 2 metry od cizích osob – a to uvnitř i venku,
- používat roušku při cestování hromadnou dopravou,
- dodržovat zásady hygieny rukou – především před jídlem nebo po cestě hromadnou dopravou
- pokud jsou v konkrétní zemi jiné nebo přísnější podmínky, důrazně doporučujeme je dodržovat.
Pokud by se epidemiologická situace zhoršila, zejména pak ve Španělsku, Švédsku, Bulharsku, Belgii a Portugalsku, mohly by být tyto státy v krátké době vyřazeny ze seznamu států s nízkým rizikem nákazy. Seznam lokálních ohnisek v rámci EU naleznete níže. Mapu EU dle epidemiologické situace naleznete na webu koronavirus.mzcr.cz. Další informace ohledně cestování z a do zemí mimo EU naleznete na stránkách MZV ČR.
Seznam zemí podle míry rizika nákazy: //koronavirus.mzcr.cz/seznam-zemi-podle-miry-rizika-nakazy/
Rizikové regiony v evropských státech
V rámci aktuální epidemiologické situace onemocnění COVID-19 považujeme za rizikové regiony v jednotlivých státech:
Rakousko
Švýcarsko
Švédsko
- Västerbotten
- Västra Götaland
- Gävleborg
Bulharsko
Chorvatsko
- Vukovarsko-sremská župa
- Záhřebská župa
- Osijecko-baranjská župa
- Splitsko-dalmatská župa
Španělsko
- Katalánsko
- Aragón
- Navarra
- Baskicko
Portugalsko