Rouškomaty na novinky z nanovláken zatím nebudou, nabídka je ale kvalitní

Rouškomaty na novinky z nanovláken zatím nebudou, nabídka je ale kvalitní
foto: nanospace.cz/NanoSPACE roušky
21 / 07 / 2020

Boom ve výrobě roušek zahrnuje i ochranné prostředky, vyráběné z nanovláken. Český, ale i zahraniční trh si žádá špičkové výrobky. Mezi ně patří nejen vědci, ale také výrobci, a mezi nimi firma nanoSPACE. Od lůžkovin, antivirových šátků a hygienických prostředků nyní rozšířila i nabídku spolehlivých roušek. Detaily nám objasnila tisková mluvčí Lucie Konečná.

Roušky se staly „šlágrem sezóny“. Zdá se, že jejich výroba je perspektivní obor. Jak rozeznat kvalitní a nekvalitní výrobek?

Neřekla bych, že perspektivním oborem jsou roušky, kde je trh poměrně nasycený, ale velmi zajímavé jsou nanovlákenné roušky, které dokáží částečně nahradit i respirátor. Pokud jde o rozeznání kvalitního výrobku, tak je důležité se dívat na historii firmy, která roušky vyrábí a především a na certifikáty, kterými disponuje. 

rousky / nanospace.cz

Čím jsou nanoroušky výjimečné a podle čeho je zájemce pozná?

Nanovlákenné roušky v sobě mají nanovlákennou membránu, která slouží jako filtr. Ten dokáže filtrovat až 99,9 % virů, bakterií i alergenů. Dokáží tak částečně nahradit i respirátor. Problém s nanotechnologiemi je v tom, že nejsou vidět, pohybujeme se totiž v tak malém měřítku, které je pro oko neviditelné. Proto je důležité se dívat na certifikáty, kterými firma disponuje a zjišťovat důvěryhodnost firmy. U nás v České republice existuje Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, kde si lidé mohou velmi snadno dohledat, či je výrobce členem nebo ne. 

rousky / nanospace.cz

Jsou bezpečnější?

Pokud se na nanovlákenné roušky díváme z pohledu záchytu, tak jsou jistě bezpečnější. Běžná rouška funguje pouze na principu já chráním tebe, ty chráníš mě. Nanovlákenná rouška dokáže ochránit i uživatele. Bezpečnější jsou ale také určitě z pohledu alergiků a astmatiků, nano roušky mají nízký tlakový odpor, a díky tomu se v nich snadno dýchá, zároveň dokáží filtrovat alergeny způsobující alergické reakce.  

Mají o ně zájem nemocnice a zdravotnická zařízení?

Ano, řada nemocnic a zdravotnických zařízení v nich vidí způsob, jak lépe chránit lékaře a svůj personál. Častěji se na nás ale obrací i samotní lékaři, kteří pravidelně nano roušky pro sebe nakupují.  

Mohou je nakupovat běžní zájemci, a kde?

Největší výběr nano roušek od českých výrobců je na nanoSPACE.cz 

Jsou v zahraničí srovnatelné produkty, nebo je také vyvážíte?

Češi patří k špičce v oblasti výroby nanovláken. Je to dáno historicky, stroj na průmyslovou výrobu nanovláken byl vynalezen v Liberci v roce 2004. Nejvíce výrobců nano roušek bychom proto nalezli tady. V době koronavirové krize ale i v zahraničí zjistili, že nanovlákenné roušky mohou nahradit částečně respirátory a zájem o ně je obrovský. V zahraničí sice existují firmy, které vyrábí nanovlákenné roušky, ale trh není zdaleka nasycen. Je to tedy obrovská příležitost pro české výrobce. 

Plánujete „rouškomaty“ nebo podobná zařízení, k usnadnění dostupnosti třeba v prostoru MHD?

Zatím nic podobného bohužel zatím neplánujeme. To je finančně náročné a slouží to pouze pro lidi ve velkých městech. Raději jsme investovali do automatizace a logistiky, dokážeme tak dostat zboží k lidem do 48 hodin od objednání. 

Text: Redakce

Zdroj: nanoSPACE.cz

logo nanoSPACE / nanospace.cz

Tagy článku