Radní Radek Lacko: Proč my vyškolíme záchranáře v Šanghaji? Protože máme špičkové profesionály!”
Nedávná prezidentská mise do Šanghaje iniciovala vznik projektu sesterských měst Praha - Šanghaj, v jehož rámci budou letečtí záchranáři z Prahy školit budoucí letecké záchranáře z této čínské megapole. První šestičlenný tým by měl do Prahy přiletět letos v říjnu. Celkem by mělo do Prahy na školení postupně dorazit na výcvik z Číny pět týmů záchranářů. Tréninky se budou konat ve vzdělávacím a výcvikovém centru záchranné služby. Šanghaj plánuje do tří let vybudovat leteckou výjezdovou skupinu.
Radní pro zdravotnictví Radek Lacko nám této akci řekl: ”Šanghaj si vybírala mezi zkušenostmi z Říma a Prahy, přednost dostala naše záchranná služba. Ta je nejen na špičkové odborné úrovni, ale je také jednou z nejdéle provozovaných na světě. Pražanům pomáhá již 160 let.”
Pražští záchranáři poskytnou čínským kolegům potřebné zdravotnické, organizační i finanční know-how a rovněž s nimi budou nacvičovat situace z terénu. Jak uvedl ředitel pražské záchranné služby MUDr. Petr Kolouch, výcvik se bude opírat především o praktickou výuku. “Kolegům předáme zkušenosti nejen z práce na palubě vrtulníku, ale především know-how o efektivním nastavení spolupráce mezi dispečinkem a záchranáři během zásahu, včetně komunikace s pozemním zdravotnickým týmem a předáním pacienta na urgentní příjem," řekl ředitel Kolouch.
Praha má s Šanghají uzavřenu partnerskou smlouvu. Pražští zastupitelé schválili její uzavření letos na konci dubna. Pro bylo 47 ze 65 zastupitelů. Smlouva má vést k podpoře ekonomické, vědecké a společenské spolupráce.
Stejně jako s hlavním městem Číny, Pekingem, má Praha v tomto formátu uzavřené Memorandum Sesterských měst, nyní tedy i se Šanghají, neoficiálně hlavní “finanční” metropolí Číny. Je to model ekonomického partnerství, kdy čínské megapole nabídnou závaznou a recipročně přínosnou spolupráci v oblastech, kde obě města mohou vzájemně jen získat. Dlužno dodat, že vybraných měst, respektive partnerských projektů, není zatím v rámci vztahů mezi světovými metropolemi ani dvacet. Pro Prahu je tento “double” jistě výrazným vyjádřením nemalého významu pro region nejen Střední a Východní Evropy.
Podobné projekty tak nejspíš budou přibývat, protože se, přes nemálo skeptických komentářů, osvědčují.
Náklady na pobyt a výcvik čínských lékařů a záchranářů v Praze uhradí společnost Home Credit ze skupiny PPF.
„Náš grant pro výcvik čínských leteckých záchranářů v Praze je jedním z největších jednotlivých programů sociální odpovědnosti Skupiny Home Credit. Jsme hrdí, že můžeme být součástí spolupráce mezi pražskými a šanghajskými záchranáři, neboť věříme, že podpora komplexních programů, které mění věci od základu, globální skupině s 76 miliony klientů a 135 tisíci zaměstnanci prostě sluší,“ uvedl šéf komunikace Home Credit Milan Tománek.
(red, MHMP, praha.eu)