Zákeřné klostridiové infekce, chřipky typu A, B nebo H1N1 - všechny tyto nemoci teď mohou čeští lékaři diagnostikovat mnohem rychleji díky novému unikátnímu přístroji na úseku molekulární biologie a genetiky Oddělení laboratorní medicíny Středomoravské nemocniční.
Nový ojedinělý systém GeneXpert Dx IV je vůbec prvním na světě, který automatizuje a spojuje čištění vzorku, nukleové kyseliny a detekci cílové sekvence za použití analýzy ve skutečném čase, díky čemuž poskytne lékařům výsledky vzorků v ultra-rychlém čase.
Infekce bakterií Clostridium difficile může být velmi nebezpečná a v Česku její výskyt každoročně stoupá. Nebezpečná bakterie, která způsobuje těžký průjem, se objevuje například po léčbě antibiotiky, u starých lidí nebo pacientů s oslabenou imunitou. V případě agresivního typu vede k zánětu střev až k jejich proděravění a někdy i ke smrti pacienta. „U zdravého dospělého člověka je vyvinutá mikroflóra tlustého střeva obyčejně rezistentní vůči kolonizaci baktérií C. difficile. Avšak tato rezistence se ztrácí, jestliže je normální mikroflóra střeva pozměněná. Nejběžnějším rizikovým faktorem je užívání antibiotik,“ vysvětluje přednosta Oddělení laboratorní medicíny Středomoravské nemocniční prof. MUDr. David Stejskal, Ph.D., MBA, Eurchem.
Jedním ze základních prvků ochrany před zákeřnou infekcí je včasné diagnóza. A právě nyní mohou čeští praktičtí lékaři při podezření na tuto infekci využít pro zpracování svozů svých pacientů nové nejmodernější vybavení, kterým disponují laboratoře Středomoravské nemocniční. Systém GeneXpert Dx IV zpracuje vzorek do 45 minut a navíc s vysokou senzitivitou a specifičností, které v současné době nedosahuje žádný jiný přístroj na světě.
Nové vybavení bude využito také k vyšetření vzorků při podezření na chřipku typu A, B a H1N1. Chřipka je virová infekce respiračního traktu, která se vyskytuje především v zimě. „Viry chřipky se dělí na tři typy - A, B a C, z nichž dvě vedou k infekci u lidí. Převažující typ je chřipka A, která odpovídá za většinu sezónních chřipek a může vést i k pandemiím. Infekce typu B je u lidí méně častá. U typu A rozeznáváme ještě dále subtypy H a N a není tomu tak dávno, kdy byl v Mexiku identifikován typ chřipky H1N1, který vedl k vysoké morbiditě i mortalitě,“ upozorňuje profesor David Stejskal.
Pracovníci Oddělení laboratorní medicíny navíc začali připravovat použití přístroje i pro diagnostiku infekce lidským papilomavirem a pro vyšetření dalších parametrů.
Zdroj: nemocniceprostejov.agel.cz, regiony24.cz, Hana Szotkowská (text i foto)