Praha proti epidemii - lůžka pro seniory, roušky a drive-in odběry

Praha proti epidemii - lůžka pro seniory, roušky a drive-in odběry
foto: Redakce/Ilustrační foto
03 / 04 / 2020

Hlavní město připravuje řadu opatření proti šíření epidemie a pro pomoc lidem, kteří budou infekcí zasaženi. nejohroženější skupinou jsou senioři, což je obzvlášť v hlavním městě citlivé téma. Obyvatelé reagují na omezení a soustavně sledují, jak se podmínky pro maximální zajištění bezpečí rodičů a prarodičů vyvíjejí.

Ačkoli Ministerstvo zdravotnictví ČR počítá s vyčleněním 60 lůžek na 100 000 obyvatel pro pacienty, u nichž se prokázalo nakažení COVID-19, primátor Zdeněk Hřib se ostře vymezil proti postupu a pokynům - hlavní město totiž žádnou nemocnici neprovozuje. Jen těžko může přijmout pokyny, které míří na kraje, ač de iure samozřejmě krajem je. Podobná opatření by mělo udělat MZ, která má většinu přímo řízených nemocnic právě na území metropole. Za smutné považuje primátor konstatování, že dnes pro seniory není touto cestou zajištěno ani jedno hospitalizační místo. 

Náměstek Petr Hlubuček informoval o zřízení termokamer, zachycujících zvýšenou teplotu už u chodců, včetně těch, kteří míří na magistrát. Ohledně ochranných prostředků sdělil, že místo dodávky z Číny  vedení města chce využít domácí zdroje. Projednává proto spolupráci s ČVUT, Technickou univerzitou Liberec, Akademií věd ČR a dalšími. Už se testují filtry do látkových roušek z netkané textilie, tzv. foukané taveniny. Měly by být záhy k dispozici v dostatečném množství v řádu statisíců.

Složitá je situace v pobytových službách. Podle radní Mileny Johnové připravil magistrát manuál pro sociální zařízení. Obsahuje návod, jak jednat v etapách případné infekce, která se v zařízení může objevit. Velmi poukazuje na to, že vláda by měla jednat s větším zájmem o situaci seniorů, jako nejslabší a nejohroženější skupiny. 

Mimořádně vyzdvihla Milena Johnová postoj pražské Nemocnice Na Františku, která připravila oddělení se sedmi, respektive devíti lůžky pro případ těžce zasažených seniorů. Podobně se připravuje prostor v nemocnici následné péče ve Vysočanech, která bude mít lůžka pro 31 pacientů. 

Odběrový drive-in bude mít konečně i metropole takřka v centru, na okraji Prahy 7. U brány na holešovické Výstaviště bude Městská poliklinika Praha schopna odebrat až šedesát vzorků. Doporučení pacienti nebudou vystupovat z auta. Tento způsob není vhodný pro děti do 10 let, upozorňuje ředitel Městské polikliniky MUDr. David Doležil. Důležité je i mít doporučení k odběru, jinak zájemce vyšetřen nebude. Poliklinice pomáhá kromě zaměstnanců (2 lékaři a 2 sestry) také 10 dobrovolníků a 9 vyškolených mediků.

Text: Redakce

 

Tagy článku

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace