PRAHA: Magistrát pomůže s náborem do registru dárců kostní dřeně. Zapojí se zaměstnanci i veřejnost

PRAHA: Magistrát pomůže s náborem do registru dárců kostní dřeně. Zapojí se zaměstnanci i veřejnost
foto: www.praha.eu/MHMP logo
21 / 06 / 2021

Hlavní město společně se spolkem Alma mater zorganizovalo na úterý 22. června od 8:00 do 18:00 hodin ve Škodově paláci nábor do registru dárců kostní dřeně. Zapojit se mohou po splnění několika podmínek jak všichni zaměstnanci magistrátu od 18 do 35 let, tak i veřejnost.

Kvůli koronavirové krizi totiž byly v loňském roce téměř zastaveny veškeré nábory do registru a přihlásilo se o polovinu méně lidí než v předchozím roce.

 

V úterý se mohou hlásit ve Škodově paláci zaměstnanci pražského magistrátu, příspěvkových organizací a také veřejnost do registru dárců kostní dřeně. Nábor se uskuteční v čase od 8:00 do 18:00 hodin v přízemí Škodova paláce  (prostor Podnikatelského a inovačního centra). Nebude se přitom jednat o žádný zdravotnický úkon. Registrace spočívá v tom, že bude proveden sběr vyplněných formulářů a krátký samotest ze slin (podobně jako na koronavirus), který není nijak nepříjemný. Vyplněné formuláře a vzorky následně společnost Alma mater odveze do laboratoře, která je vyhodnotí.

 

„Během pandemie se často zapomíná na to, že existují i další závažná onemocnění. Mezi ně nepochybně patří různé formy leukémie. Proto jsme se rozhodli, že podpoříme registr dárců kostní dřeně, kterých je zoufalý nedostatek. Zaměstnanci i veřejnost do 35 let se mohou do registru dárců zapojit už zítra v budově Škodově paláce, neinvazivním odběrem ze slin. Rozhodně má smysl  se nechat otestovat, nikdy nevíte, jestli nejste právě vy ten člověk, co může zachránit jiný lidský život,“ říká primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.  

 

Se vstupem do registru se nicméně pojí některé podmínky. V první řadě je nutné být ve věkové skupině od 18 do 35 let, dále mít dobrý zdravotní stav, neužívat trvale žádné léky (nepočítá se antikoncepce a léky na sezonní alergie), vážit více než 50 kilogramů a být registrován u jakékoli české zdravotní pojišťovny. Na místě je pak nutné odevzdat formulář a prokázat se občanským průkazem a průkazkou pojišťovny. Detailní informace pak mohou lidé naleznout zde: //registr.kostnidren.cz/zakladni-informace/.

 

„V životě není mnoho situací, kdy můžeme rozhodnout o osudu někoho dalšího a dárcovství kostní dřeně je jednou z nich. K samotnému darování nemusí nikdy dojít, ale už jen fakt, že jste součástí registru, znamená naději pro stovky lidí. Vaše rozhodnutí stát se dárcem krvetvorných buněk může zachránit lidský život a to je pocit k nezaplacení,“ popsala radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví Milena Johnová.

Tagy článku