POZOR! Nelegální dětské respirátory v Česku, kam se jen podíváte

POZOR! Nelegální dětské respirátory v Česku, kam se jen podíváte
foto: www.koaliceprozdravi.cz/Koalice pro zdraví
24 / 05 / 2021

Jana Petrenko, Koalice pro zdraví: Nevěřím na konspirační teorie nebo pověry, ale občas zapochybuji. Babička říkávala, že za dobrou zprávou přijde ta špatná. Jak bych si pak té dobré zprávy vážila? Myslím, že co se týče pandemie, všem by se nám na chvíli hodili jenom ty dobré.

 

Navíc tahle, o které teď mluvím mi připadá jako totální podpásovka, protože by se snad nemusela dít, anebo alespoň ne v takovém rozsahu.

Na tu dobrou zprávu jsme všichni skoro rok čekali. Před rokem přišlo rozvolnění opatření proti pandemii, ale pak všichni chtěli na dovolenou a zbytek téhle historie minulého roku je nám dobře známý. A jen co jsme se dozvěděli, že se možná opět ubíráme k normálu, je tady další zpráva, která může vyděsit každého rodiče.

Asociace nanotechnologického průmyslu ČR ve spolupráci se vzdělávací a poradenskou společností Porta Medica odhalily 53 značek respirátorů KN95 bez řádného označení CE nelegálně prodávaných na českém trhu. Všech 53 značek respirátorů KN95 nakoupil jediný pracovník za 3 hodiny v internetových obchodech. Respirátory KN95 nakupoval přes nabídky srovnávačů cen Zbozi.cz a Heureka.cz. Vzhledem k tomu, že každou nelegální značku respirátorů KN95 prodává průměrně 6 dodavatelů, odhalil tím současně stovky prodejců nelegálních respirátorů KN95 bez označení CE nebo s padělaným CE. Na žádný z nakoupených respirátorů se nevztahovaly výjimky udělované Českou obchodní inspekcí (ČOI) v první polovině roku 2020.

Jak je to možné a proč? Důvod „proč“ je jednoduchý. Jak říkala Agatha Christie, sledujte peníze. Čeští a ostatní evropští výrobci investovali nemalé prostředky do vývoje respirátorů, které musí splnit náročné požadavky a mnohaměsíční certifikační proces. Za certifikaci každého respirátoru zaplatili stovky tisíc korun. Dovozci nelegálních respirátorů se certifikací nezdržovali a nic neplatili. A nejde jen o malý podvod, jde o miliardy a zdraví dětí. "Vracíme do normálu“, děti do škol a rodiče nakupují respirátory, aby se ujistili, že jejich děti jsou v bezpečí. Respirátory sice dostanou, ale jsou to KN95 s padělanou certifikací.

A co na to říká Česká obchodní inspekce? Za leden až duben 2021 Česká obchodní inspekce v souvislosti s kontrolu osobních ochranných prostředků pravomocně uložila 81 pokut v celkové hodnotě 1.106.000,- Kč. Průměrná pokuta vychází přibližně na 14 tisíc korun, což je v podstatě pakatel ve srovnání s tím, že legální uvedení na trh stojí kolem 250 tisíc korun a podvodníkům nelegální zboží nikdo nezabaví a nezlikviduje.

Na respirátory jsme už upozorňovali letos v únoru, ale ohrožovat malé děti? To je teď nový ziskový model. Když už někdo páchá podvody, ať to stojí za to. Vždyť jde o miliardy.

Rodiče můžou zjistit na stránce Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) podle čeho se dá poznat, že výrobek je padělek (www.unmz.cz).

Jana Petrenko

Koalice pro zdraví

www.koaliceprozdravi.cz

Zdroj: 

www.protext.cz

 

Více specifických informací najdete na:

//www.portamedica.cz/post/v-cr-se-prodavaji-padelky-detskych-respiratoru

Tagy článku