Nemocnice Písek, a. s., v těchto dnech zahájila provoz urgentního příjmu pro pacienty s cévní mozkovou příhodou, lidově zvanou „mrtvice“. Díky němu se významně zvýší jejich šance na maximální možné uzdravení.
„Urgentní příjem zajistí co nejrychlejší postup při diagnostice a léčbě osob postižených iktem neboli mozkovou mrtvicí. Jakmile lékař zdravotnické záchranné služby diagnostikuje cévní mozkovou příhodu, zavolá na takzvaný iktový telefon do naší nemocnice, který u sebe nosí aktuálně sloužící neurolog. Ten se okamžitě poté dostaví na urgentní příjem našeho iktového centra, kam záchranka pacienta přiveze. Následuje rychlý odběr krve a poté vyšetření mozku a mozkových cév. Během krátké doby je tak zjištěn rozsah mozkové příhody. Neurolog navrhne její léčbu, na které se často podílejí i další odborníci,“ vysvětlil podstatu urgentního příjmu ředitel Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Jiří Holan, MBA.
Zkušební provoz tzv. centrálního příjmu pacientů s akutní cévní mozkovou příhodou probíhal od srpna, kdy také byly ukončeny stavební práce a prostory se technologicky vybavily. „Výhodou urgentního příjmu je jeho vhodné umístění a tedy i rychlejší převzetí pacienta od posádky rychlé záchranné služby a včasnější provedení diagnostiky. Díky tomu lze v řádech minut spolehlivě rozhodnout o správných léčebných postupech,“ řekl MUDr. Robert Rezek, vedoucí lékař Iktového centra.
Doplnil, že nejtěžší případy cévní mozkové příhody lze tak i rychleji dopravit do Komplexního cerebrovaskulárního centra Nemocnice České Budějovice, a. s. „Volbu metody a zahájení léčby v Písku zvládneme do dvaceti minut a spolu s transportem do českobudějovického centra je pacient do další hodiny již léčen kombinací metod s největším výsledným efektem. To ukázal zářijový zkušební a dnes již i ostrý provoz našeho urgentního příjmu,“ řekl primář neurologického oddělení MUDr. Ivo Schenk.
Cévní mozková příhoda (CMP) je v současnosti nejčastější příčinou nepohyblivosti osob vyšších věkových kategorií a třetí nejčastější příčinou úmrtí v zemích Evropské unie. V České republice připadá na 100 tisíc obyvatel 350 cévních mozkových příhod za rok, což představuje jeden z nejvyšších výskytů tohoto onemocnění na světě. Úmrtnost na cévní mozkové příhody ve věku do 65 let je v ČR dvojnásobná ve srovnání se zeměmi západní a severní Evropy. I přes velký pokrok v medicíně zůstává toto onemocnění problémem a finanční zátěží ve zdravotnictví.
V iktovém centru Nemocnice Písek bylo v roce 2015 ošetřeno více než 500 pacientů s diagnózou cévní mozkové příhody. „Z toho bylo 361 hospitalizováno na jednotce intenzivní péče. Dalších 75 pacientů bylo indikováno k léčbě intravenózní trombolýzou a již 8 z nich podstoupilo kombinovanou léčbu doplněním trombolýzy o mechanický výkon na pracovišti Komplexního cerebrovaskulárního centra v Nemocnici České Budějovice, a. s. Pro tyto pacienty se dnes šance na přežití a úplné vyléčení podstatně zvyšuje,“ doplnil MUDr. Robert Rezek.
Budování urgentních příjmů v rámci sítě jihočeských nemocnic je důležité zejména kvůli zvýšení šance na uzdravení pacientů. „V současnosti funguje urgentní příjem ještě v Nemocnici Jindřichův Hradec. A českobudějovická nemocnice má v rámci komplexního cerebrovaskulárního centra systém Emergency - pružný přístup, kdy pacienta nemocniční neurolog vyšetřuje i začíná léčit na jednom lůžku, což umožňuje co nejefektivnější návrat hospitalizovaných osob do původního stavu,“ řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola.