PF 2022

PF 2022
foto: www.hospitalin.cz/JAN HOVORKA/PF 2022
31 / 12 / 2021

Nový rok inspiruje k přáním do budoucna i bilanci, jaký byl předchozí. Většinou to shrneme to uklidňující věty: Ále co, hlavně zdraví! No, ale co v případě zdravotnictví? Zdravotníků a zdravotní péče? Financí, ochrany a zdokonalování IT systémů? Pracovních sil? Kapacity nemocnic? Samé otázky...

Některé si položme, odpovědi stejně jako pouzí konzumenti zdravotní péče nenabídneme. Sláva sociálním sítím, kde si každý odpoví sám, odpověď hned zveřejní a připomene, že to už přece říkal / psal před rokem, dvěma nebo mnoha.

 

1. Bude pandemie pokračovat?

Už pokračuje, o tom žádná. Takže přesné rozdělení národa na poloviny pro- a antivakcinistů nic neřeší. Nechme na viru, jak ta procente srovná.

2. Mají nemocnice dostatečnou kapacitu?

Uvidíme.

3. Zvládnou zdravotníci další krizi?

Zvládnou co zvládnou. Po zkušenostech, které mají, chybí u většiny obětavost a nadšení. Ale doufejme, že vývoj situace zlepší jejich podmínky. Pak budou pandemii řešit dobře zaplacení a ještě lépe organizovaní profesionálové. Nikoli doma šité roušky a brigádníci z průmyslovek.

4. Účinkují vakcíny a léky?

Britští vědci zjistili, že... Ale co to povídáme! Existuje EMA, evropská agentura, která schvaluje léky. Existuje SÚKL, který je schvaluje k podávání. Existují lékaři, kteří se s medikamentem seznámí a aplikují. Existuje pacient, který má v tomto řetězci příslušné místo a neměl by přeskakovat sem a tam. Existují výsledky, ze kterých se analyzuje, zda by to nemohlo být lepší. Vše ostatní jsou facebookové tlachy, fejky, hybridky.

5.

Přežijeme to jako lidstvo?

Ano, samé otázky... Tak ať nám rok 2022 přinese aspoň občas pozitivní odpověď.

 

Za redakci HOSPITALin přeje hodně zdraví

JAN HOVORKA, šéfredaktor a spoluvydavatel

PF 2022 / www.hospitalin.cz

Tagy článku