foto: fno.cz
Přestože je v době pandemie a nouzového režimu péče o onkologické pacienty výrazně složitější, ve FN Ostrava ji zdravotníci zajišťují prakticky bez omezení. Léčba rozléčených onkologických pacientů probíhá bez přerušení. Zahajuje se i léčba u nových pacientů, u kterých by riziko z prodlení znamenalo ohrožení výsledků onkologické léčby. U předléčených pacientů se jen prodloužily intervaly mezi jednotlivými dávkami.
To vše samozřejmě funguje za přísného dodržování zvýšených hygienicko - epidemiologických opatření ze strany personálu i pacientů samotných. Pacienti musí před každou návštěvou nemocnice u vstupu projít kontrolním místem, kde je jim změřena teplota a vyplní krátký dotazník.
„Všichni pracovníci i pod neustálým tlakem odvádějí skvělou práci. Máme naštěstí dostatek všech ochranných pomůcek. Test na COVID musí mít všichni pacienti, kteří zahajují onkologickou léčbu. A také ti, kteří podstupují léčbu kybernetickým nožem, což je organizačně náročné, protože se jedná o pacienty z celé České republiky a někdy i ze Slovenska, ale zvládáme to,“ popsal situaci přednosta Onkologické kliniky doc. MUDr. Ing. Jakub Cvek, Ph.D., MBA.
Velmi citlivě a zodpovědně přistupujeme i k péči o pacienty s krevními nádory, protože jde o jednu z nejrizikovějších skupin, u kterých infekce Covid-19 může mít velmi vážný průběh. „Zakoupili jsme speciální pračky vzduchu na bázi studené plazmy, které garantují i zničení tohoto viru. Zavedli jsme průběžné testování jak zaměstnanců, tak pacientů. Naši zdravotníci i nemocní jsou od příchodu do prostor ambulancí chráněni respirátorem, rukavicemi a ochrannými brýlemi. Snažíme se nemocné uklidnit a naučit se jistě pohybovat v dnešním novém "covidovém" světě, což snad dobře dokladuje tato věta z edukačních textů pro nemocné "Jste v rizikové skupině a chcete také normálně žít. Stačí se důsledně chránit!, “ přiblížil situaci na Klinice hematoonkologické její přednosta prof. MUDr. Roman Hájek, CSc.
A v podstatě bez omezení je i péče o onkogynekologické pacientky. „Péči o onkologické pacientky vnímáme i v těchto dnech jako naši prioritu, a proto jsou jedinou skupinou pacientek, kterou jsme operovali i v době omezeného provozu kliniky,“ popsal situaci na Gynekologicko-porodnické klinice vedoucí Onkogynekologického centra doc. MUDr. Jaroslav Klát, Ph.D.
Zdravotnický personál je rozdělený na dva týmy. V onkogynekologickém stacionáři, který má samostatný vchod a kde se aplikují chemoterapie, pracují aktuálně jen vyčlenění lékaři. „V tomto režimu se nám podařilo zachovat jak aplikaci chemoterapie bez omezení, tak i péči o onkologické pacientky, které podstupují experimentální léčbu v rámci klinických studií,“ dodal doc. Klát.
Jediné omezení je ve sledování pacientek po léčbě. Tam probíhají konzultace převážně telefonicky, a jakmile to situace dovolí, budou i tyto ženy pozvány k osobní konzultaci.