Pardubický kraj: Unikátní masky vlastní výroby pomohou

Pardubický kraj: Unikátní masky vlastní výroby pomohou
29 / 03 / 2020

V minulém týdnu představili dobrovolníci s podporou ČVUT v Praze celoobličejovou ochrannou masku vlastní výroby s velmi vysokou účinností proti virovému nebezpečí. Zájem o novinku pro Pardubický kraj projevil radní pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr.

 

„Dostali jsme nabídku k bezplatnému využití ochranných masek, které vymyslely české chytré hlavy s finanční podporou vysoké školy. Tyto masky mají jedinečné vlastnosti a jsou nyní dostupné také pro naše záchranáře. V současné chvíli je již na cestě první dodávka právě  pro naši zdravotní záchrannou službu. Ta je totiž nasazována v první linii nejen proti tomuto novému viru a její význam i potřeba zásahů přímo v terénu dále poroste,“ sdělil radní pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr.

 

Nový typ ochranné pomůcky je kombinací potápěčské masky a vysoce kvalitního vojenského filtru, který je spojen komponenty vytištěnými na 3D tiskárně. Za nápadem i výrobou je zde skupina IT-odborníků a dalších dobrovolníků sdružených pod názvem Covid19cz, která je zastřešena a finančně podporována ČVUT.

 

Do výroby dalších ochranných masek, roušek i štítů se podobně zapojili i jinde v regionu. Zajímavá je například také iniciativa, která sdružuje majitele 3D tiskáren a ve spolupráci s dalšími institucemi i doktory vyrábí ochranné štíty. Více informací lze nalézt na webu tisknecelesvitavsko.cz

 

„Těší mne a nabíjí optimismem, jak dokáže být naše česká společnost kreativní a solidární. Projevuje se to nejen na firemní úrovni, ale i v domácnostech, kde vznikají tisíce roušek, ale hlásí se i řady dobrovolníků,“ sdělil radní Ladislav Valtr.  

Tagy článku