Pardubický kraj: Nové přístroje v Brandýse nad Orlicí patří mezi nejlepší v republice

Pardubický kraj: Nové přístroje v Brandýse nad Orlicí patří mezi nejlepší v republice
foto: nempk.cz/Roboticky asistovaná rukavice
01 / 10 / 2020

Brandýs nad Orlicí – V Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí mají nové přístroje, které rozhodně patří do 21. století. O jejich přínosu se přesvědčil i radní pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr.

„V nedávné době byly nakoupeny do Rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí dva významní pomocníci, kteří pomáhají ve spolupráci s personálem s rehabilitací pacientů. Jedná se opravdu o špičkové přístroje. Roboticky asistovanou rukavici a antigravitační chodník, který je nejnovějším zařízením tohoto druhu v České republice,“ sdělil radní pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr.

 chodnik / pardubickykraj.cz

Antigravitační rehabilitační chodník umožňuje rehabilitaci osobám, u kterých je bolest významným omezením pohybových aktivit a to i tím, že pomáhá k odlehčení pacienta až na 20 % vlastní váhy.  Jako jedno z mála zařízení dokáže zvyšovat kondici posturálního svalstva a napravuje nebo obnovuje rovnováhu a pohybové stereotypy.

 robot ruka / nempk.cz

Roboticky asistovaná rukavice pomáhá obnovit hybnost a snižuje také například svalové napětí v oblasti ruky.  Druhý mód pomáhá pacientům, u kterých je částečně aktivní rozsah pohybu a přístroj pomocí senzorů rozpozná možnosti ruky a případně ve směru prsty dotáhne. Poslední funkce je určena pro pacienty s plným rozsahem, u kterých je nutné se zaměřit na rychlost a přesnost provedení pohybu a na svalovou kondici ruky.

 

„O kvalitě rehabilitačního ústavu hovoří nejen profesionální přístup zaměstnanců, ale také jeho přístrojové vybavení. To je v tomto případě špičkové a bezpochyby je a bude přínosem pro pacienty, kteří je využijí. Celkové náklady na nákup obou přístrojů přesáhly 5 milionů korun,“ doplnil Ladislav Valtr.

Tagy článku