Pardubický kraj: Do oblasti zdravotnictví přijdou z EU investice, kraj bude žádat 1,5 miliardy

Pardubický kraj: Do oblasti zdravotnictví přijdou z EU investice, kraj bude žádat 1,5 miliardy
foto: Archiv redakce/Nemocnice Pardubického kraje
22 / 12 / 2020

Krajští radní na svém posledním řádném jednání v roce 2020 schválili projektové záměry pro uplatnění v rámci nového evropského investičního nástroje ReactEU. Z něj by mělo do České republiky přijít 27 miliard korun, z toho 15 miliard do oblasti zdravotnictví.

To je pro kraj v rámci čerpání prostředků prioritní oblastí. Na základě nově definovaných priorit by mohl kraj jako žadatel získat 1,5 miliardy korun.

„Od počátku považujeme za prioritní čerpat prostředky na centrální urgentní příjmy v Pardubicích a Ústí nad Orlicí. Do výzev bychom rádi uplatnili také stavbu nemocnice v Moravské Třebové, stavby základen Zdravotnické záchranné služby na Seči a ve Vysokém Mýtě či investice do zařízení sociálních služeb. Celkově bychom dle parametrů, o kterých jsem za Asociaci krajů jednal s Ministerstvem pro místní rozvoj a Ministerstvem zdravotnictví, mohli získat z tohoto nového finančního nástroje až 1,5 miliardy korun. To by nám v této těžké době výrazně pomohlo při realizaci klíčových investic,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Původně jsme předpokládali, že bychom mohli získat až tři miliardy korun, ale při jednáních v průběhu léta a podzimu si Česká republika stanovila pro jednotlivé žadatele limity na podpořené projekty. Čekali jsme sice lepší podmínky, ale oproti původním kalkulacím, kdy jsme měli tyto velké projekty ve zdravotnictví financovat pouze z krajského rozpočtu, je i tento výsledek dobrou zprávou a zároveň maximem možného. Více opravdu vyjednat nešlo, protože i ostatní kraje nebo fakultní nemocnice potřebují tyto prostředky čerpat,“ sdělil hejtman Martin Netolický, podle kterého nyní kraj čeká na vyhlášení samotné výzvy.

Pardubický kraj se se svými projekty řadí mezi nejpřipravenější regiony, jelikož se tato nová dotační příležitost vztahuje i na projekty, které byly zahájeny od 1. února 2020. „V našem případě proto chceme uplatnit velkou část druhé etapy stavby centrálního příjmu v Ústí nad Orlicí, kde můžeme získat na stavební část podle pravidel až 150 milionů korun. V případě Moravské Třebové, kterou jsme zahájili v září, se jedná o dotaci až 250 milionů korun. Podmínkou bude, že stavby musí být dokončené do 31. prosince 2023,“ sdělil krajský radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Ladislav Valtr.

Finančně nejnáročnější stavbou, kterou kraj připravuje, je stavba centrálního příjmu v Pardubické nemocnici. „Pardubický centrální příjem spadá do kategorie urgentních příjmů prvního typu. Na ty je možné čerpat až 500 milionů korun. V tomto případě je termín dokončení do konce prosince 2023 opravu šibeniční, ale rozhodně není nereálný,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast investic Roman Línek.

ReactEU je novým evropským investičním nástrojem, který umožní čerpat finanční prostředky mimo jiné do oblasti zdravotnictví. Dobrou zprávou je, že se počítá s přibližně pěti miliardami korun také pro centrální urgentní příjmy, zdravotnické záchranné služby či na prostředky pro posílení kybernetické bezpečnosti nemocnic, což je velká výzva. Nejen v letošním roce se ukázalo, že je právě tuto oblast nutné posilovat,“ sdělila náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.

Tagy článku