Pardubický kraj: Asociace krajů ČR vedla videojednání s hejtmany

Pardubický kraj: Asociace krajů ČR vedla videojednání s hejtmany
foto: Archiv redakce/Asociace krajů ČR
05 / 01 / 2021

Na základě požadavků hejtmanů se v úterý uskutečnilo videokonferenční jednání Asociace krajů České republiky s premiérem Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Janem Blatným. Ten hejtmany seznámil se základními parametry avizovaného celostátního rezervačního systému, ale té postupem dodávek vakcín či změnách v prioritních skupinách pro očkování.

„Byli jsme informováni, že první dva až tři měsíce stát počítá s očkováním skupiny, do které spadá celostátně přibližně 600 tisíc lidí a jedná se o seniory nad 80 let, seniory a personál v domovech pro seniory, zdravotníky starající se o kriticky nemocné. Dále se až do pozdně jarních měsíců předpokládá očkování dalších přibližně tří milionů lidí ve skupině, do které spadají další senioři, lidé s chronickým onemocněním a profese spadající do kritické infrastruktury státu,“ řekl hejtman Martin Netolický. „Ve společnosti jsou bohužel v rámci různých mediálních vystoupení vyvolávána planá očekávání, že se na všeobecnou veřejnost dostane řada již v nejbližší době po vytvoření centrálního rezervačního systému, který nám byl na videokonferenci ve zjednodušené podobě představen,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

 

Právě centrální rezervační systém a jeho navázání na další software je velmi důležité podle náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaely Matouškové. „Ministr Blatný nám se svým týmem předložil další materiály, které musíme nyní sladit s krajskou strategií očkování a zajistit i zdánlivě nedůležité věci, jakými jsou návaznost centrálního softwaru na další databáze tak, aby byla zajištěna koordinace rezervací s očkovacími centry v kraji a docházelo tak k plynulému procesu očkování. Z mého pohledu bude také velmi důležitá dostupnost linky 1221, která bude sloužit pro občany, jež se nebudou moci hlásit přes webové rozhraní. Nutností je tedy zabezpečit možnost rezervace i starším spoluobčanům, kteří nemají přístup k internetu,“ sdělila Michaela Matoušková.

 

Důležitou informací, která od ministra zdravotnictví Jana Blatného zazněla, je uplatnění vždy všech obdržených vakcín bez nedělení na polovinu. „Pan ministr osobně garantoval, že dodávky budou pravidelné tak, aby bylo možné očkovat druhou dávkou nejdříve po 21 dnech od prvního očkování. Nezbývá nám, než věřit, že tomu tak opravdu bude a nebude docházet k odkladům očkování druhou dávkou,“ řekl hejtman Netolický s tím, že další dávka v tomto týdnu by měla pro celou republiku znamenat přes 69 tisíc vakcín.

Tagy článku