Jako v továrně na oční operace. Tak si skoro musel připadat Jiří Blažek v největší oční nemocnici světa Aravind Eye Hospital v jihoindickém městě Madurai, kde absolvoval měsíční stáž s výukou operace katarakty (šedého zákalu) bez použití ultrazvuku. Metodou, která je hojně využívaná v zemích třetího světa.
Tamní lékaři jsou schopni za jeden den odoperovat přibližně tolik pacientů se šedým zákalem, jako se operuje denně v celé České republice. Ti nejzručnější zvládnou jednu operaci i za tři minuty. „Na jednu stranu to vypadá jako fabrika. Ale zároveň velmi dbají na to, aby výsledek byl naprosto kvalitní,“ říká Jiří Blažek, lékař očního oddělení Pardubické nemocnice, jenž byl vůbec prvním Středoevropanem na této stáži.
Předloni pracoval v Keni v rámci projektu Itibo. Jeho manažer Aleš Bárta by rád péči rozšířil i o některou elektivní operativu včetně oční problematiky. „Vybavení by bylo evropské, nicméně v tamních podmínkách určitě nepůjde operovat vždy jen moderním způsobem s použitím ultrazvuku. Mnohdy se neobejdeme bez použití starších metod z pohledu Evropana,“ říká Jiří Blažek a dodává: „Příkladem je klasická manuální extrakapsulární extrakce katarakty. Tuto v minulosti velmi efektivní chirurgickou metodu s potřebou minimálního nástrojového vybavení a vlastně bez jakýchkoliv přístrojů se můžete naučit už jen na pár místech, a to mimo Evropu. Tak jsem oslovil čtyři různá pracoviště a možnost stáže v Indii mi přišla nejlepší.“
Obětoval měsíc dovolené a vyrazil se učit do Indie operovat metodou, která se u nás od devadesátých let již nepoužívá. „V chudých zemích ale mnoho lidí na operaci „západním“ způsobem nedosáhne. Takže tam tuto metodu dovedli k dokonalosti a nadále ji využívají. Díky ní mohou vidět miliony lidí. Je výrazně levnější. Náklady na takovou operaci jednoho oka jsou v Indii v přepočtu zhruba 300 korun, zatímco za ultrazvukovou operaci je to něco přes 10 tisíc korun,“ říká Blažek. „Používá se při ní větší řez do oka. U nás kdysi chirurgové ránu šili, což výrazně prodlužovalo dobu operace a i infekčních komplikací bylo více. Indové to ale propracovali takovým způsobem, že se rána nemusí vůbec šít, navíc i procento infekčních komplikací je srovnatelné s chirurgií menšího řezu. A především jsou tímto způsobem schopni odoperovat oko za tři minuty. To je až neuvěřitelné!“
Navíc administrativu spojenou s operací mají na starosti sestry. Chirurg hned po skončení výkonu postupuje k dalšímu stolu a operuje dalšího pacienta. Je schopen odoperovat i 12 lidí za hodinu. „V České republice nejrychlejší oční chirurg dokázal odvést v asistovaném rekordním dnu „jen“ 9 operací za hodinu. Zatímco evropský nebo americký lékař za rok udělá v průměru kolem 300 operací, indický jich má 2000. Když vidíte ty zkušené operovat, je to doslova koncert,“ říká Blažek.
V Aravind Eye Hospital operují oběma způsoby. V počtu operací se však pohybují v úplně jiných číslech, než na jaká je zvyklý český lékař. Zatímco u nás největší kliniky udělají několik desítek operací katarakty za den, oni jich při standardním provozu zvládnou kolem 600, při velkém náporu pacientů ale i podstatně více.
Tuto nestátní neziskovou organizaci založil dr. Venkataswamy, který si uvědomoval, že slepota je obrovským socioekonomickým problémem v zemích třetího světa a že systém zdravotní péče v chudých státech není sám o sobě schopen pokrýt péči o miliony slepých. Začínal s 20 lůžky, nyní mají 6 poboček s několika sty lůžky a například v příštím roce chtějí otevírat další s 800 lůžky. Klinika slouží i jako obrovské oční výukové centrum pro celý svět. „Tam, kde jsem byl, jsou tři velké šestipatrové budovy. A dělá se tam jen oční medicína. To je až nepředstavitelné!“ říká Blažek.
Klinika má svou komerční část, z níž dotuje levnější operace pro chudé. O platbě si rozhoduje sám pacient. Sám si zvolí, zda chce být operován za plnou komerční cenu nebo za tři stovky, eventuálně zdarma. „Samozřejmě když se rozhodnete pro levnější variantu, jste na pokoji s 20 lůžky. Komfort je podstatně nižší, ale samotná operace je u všech pacientů kvalitní,“ říká Blažek.
Sám se tak dostal k operacím, během stáže odoperoval jsem 25 očí. „Ze začátku mi to trvalo asi hodinu, postupně jsem se dostal na poloviční čas. Ale k tříminutovým operacím se člověk propracuje až po stovkách výkonů,“ říká Blažek a dodává: „Samozřejmě po návratu z Indie jsem tuto metodu nepoužil ani jednou. Ale věřím, že jednou ji využiju. Třeba na misi v Keni.“
Zdroj: nemcnice-pardubice.cz
