foto: HiN/Kroměřížské nemocnice
Tříselná kýla vzniká jako vyklenutí nitrobřišního orgánu oslabenou stěnou břišní. Objevuje se v pravém či levém podbřišku a výrazně častěji postihuje muže. Ve světě se standardně léčí metodou beznapěťové plastiky, kdy se břišní stěna zpevní speciálním implantátem.
Nejmodernějším přístupem je metoda laparoskopická, které se věnují i odborníci v Kroměřížské nemocnici a v posledních pěti letech začali rovněž využívat speciální 3D implantáty. Své zkušenosti s touto moderní a šetrnou léčbou navíc pravidelně předávají lékařům z dalších zdravotnických zařízení. Letos v prosinci například proběhl workshop pro lékaře z Krnovské nemocnice, kteří o tento typ operací projevili zájem. „V praxi se setkáváme se dvěma typy tříselné kýly. Existuje kýla vrozená, která je způsobena abnormálním vývojem tříselného kanálu, a v takovém případě se kýla operuje již v dětství. Nebo člověk kýlu získá, a to nejčastěji mezi třicátým až padesátým rokem života.
Příčinou je oslabení hlubokých struktur stěny třísla, přičemž hlavní úlohu zde hraje metabolismus kolagenu, jehož defekt může být přenášen i geneticky,“ popsal Jiří Javora, náměstek léčebné péče a vedoucí lékař Oddělení centrálních operačních sálů a centrální sterilizace Kroměřížské nemocnice. Zejména u kuřáků je podle jeho slov statisticky doložen vyšší výskyt kýl a to právě díky změně v metabolismu kolagenu. Je však i řada dalších onemocnění, při kterých je pravděpodobnost vzniku kýly vyšší. „Zejména tehdy, pokud dochází ke zvýšení nitrobřišního tlaku, jako u chronické zácpy, kašle, hypertrofie prostaty, ale i v těhotenství,“ vyjmenoval Javora. Pro správnou léčbu kýly je podle jeho slov operace nevyhnutelná.
„Na našem pracovišti nabízíme vedle klasické otevřené operace také metodu laparoskopickou s použitím nejmodernějších implantátů z materiálu, který je pro lidské tělo nejšetrnější. Jedná se o síťku se speciálním 3D tvarem, která dokonale kopíruje anatomii tříselné krajiny,“ vysvětlil primář.
Laparoskopický přístup spolu s implantátem umožňuje pacientovi maximálně profitovat z tohoto typu operace. „V dnešní době sami pacienti tento typ zákroku vyhledávají, a to zejména ti, kteří těžce manuálně pracují. Velkou skupinu tvoří také aktivní sportovci," doplnil primář. Čas strávený v nemocnici je díky laparoskopickému přístupu a speciálnímu implantátu zkrácený ze tří pouze na dvě noci, potřeba analgetik je minimální a návrat k běžnému životu nastává prakticky ihned po vytažení stehů, tedy v průběhu týdne až deseti dnů.