foto: kmn.cz/Kroměřížská nemocnice - odběry
Necelý týden po ukončení odběrů pro samoplátce ruší Kroměřížská nemocnice odběrové místo ve svém areálu a vzorky tak zdravotníci v Kroměříži nebudou odebírat ani osobám s podezřením na onemocnění covid-19, u nichž laboratorní testování doporučí praktický lékař nebo epidemiolog.
Důvodem je razantní pokles frekvence odběrů, k nimž aktuálně přicházeli dva lidé denně. Tyto doporučené odběry tak nadále provádí už pouze Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně ve speciálním odběrovém stanu. Odběry pro samoplátce na testy PCR metodou, kdy se v laboratoři analyzuje vzorek odebraný výtěrem z nosohltanu, aktuálně nenabízí žádná ze čtyř nemocnic Zlínského kraje.
"V Kroměřížské nemocnici v současné době provádíme odběry na covid-19 jen těm pacientům, které sami indikujeme," sdělila Michaela Chocholatá, vrchní setra Pneumologicko-alergologické oddělení a epidemiologická sestra, která měla problematiku odběrů na starosti.
Odběrové místo bylo v Kroměřížské nemocnici zřízeno 8. dubna, v provozu tedy bylo šest týdnů. Během této doby tam zdravotníci provedli odběr u celkem 1121 osob, z toho 705 bylo samoplátců, kteří se chtěli nechat otestovat na vlastní žádost. Odběry pro samoplátce Kroměřížská nemocnice ukončila 15. května, kdy ministerstvo zdravotnictví vydalo cenový předpis, jímž reguluje cenu testů na koronavirus v České republice na maximální částku 1756 korun. Zdravotnické zařízení nabízelo odběry samoplátcům za 3200 korun, přičemž odebrané vzorky vyhodnocovala externí laboratoř, jejíž služby největší část tohoto poplatku pokrývala. Nemocnice navíc z poplatku financovala odběrový materiál, ochranné pomůcky, zřízení, vybavení a provoz odběrového místa, dopravu vzorků do laboratoře a další provozní náklady.
Kroměřížská nemocnice zajišťovala odběry i prostřednictvím výjezdové sanitky, do jejího týmu bylo zařazeno šest všeobecných sester. Návštěvy u pacientů přinášely i kuriózní situace. "Šlo třeba o domácí mazlíčky, kteří byli občas agresivní. Zejména na psy působily sestřičky v ochranném obleku zřejmě dost strašidelně. Při odběrech u pacientů doma se často stalo, že k opakovaným odběrům přijela jedna a ta samá posádka a rodina ji již poznala po hlase. My pak s napětím spolu s rodinou očekávali výsledky testu a doufali jsme v negativitu spolu s ní. Občas se jednalo o rodiny s malými dětmi, které nám zvlášť přirostly k srdci," popsala Michaela Chocholatá. Dodala, že v terénu kroměřížští zdravotníci zrealizovali 297 odběrů.
Odběry se v Kroměřížské nemocnici prováděly i na jednotlivých odděleních. Celkem bylo odebráno 1305 vzorků a šlo o pacienty z celého Zlínského kraje. Z hlediska věku pacientů, u kterých byly provedeny odběry, šlo o značný rozptyl. Nejstarší z nich se narodil v roce 1926 a k odběru došlo v jeho případě v Kroměřížské nemocnici, nemladší přišel na svět v loňském roce, vzorek mu byl odebrán posádkou výjezdové sanitky.