Novoměstská nemocnice: Výstava představuje kouzlo krajiny Českomoravské vrchoviny

Novoměstská nemocnice: Výstava představuje kouzlo krajiny Českomoravské vrchoviny
foto: www.nnm.cz/Fotografie Zdeňka Bureše
03 / 04 / 2024

K fotografování poprvé „přičichl“ jimramovský rodák Zdeněk Bureš v deseti letech. Jeho prvním „učitelem“ byl starší bratr. Pak pokračoval v době svých učňovských let. Fotografický kroužek, který tehdy navštěvoval, vedl vyučený fotograf a také velice dobrý učitel.

Po vojně byl pak Zdeněk Bureš častým hostem dvou renomovaných jimramovských fotografů Jindřicha Vápeníka a Jiřího Sedláka. „Z nich jsem tahal rozumy. Společně jsme pak vystavovali svoje dílka ve vývěsce na náměstí,“ připomíná své první zkušenosti za hledáčkem fotoaparátu Zdeněk Bureš z Jimramova, dnes již ostřílený fotografický profesionál. Jeho nejnovější výstava je v dubnu k vidění ve foyer pavilonu chirurgických oborů Nemocnice Nové Město na Moravě.

Nejoblíbenějším tématem jimramovského fotografa je krajina. „Rád vyhledávám neokoukané pohledy. A také detaily a makro,“ říká Zdeněk Bureš, který je už řadu let členem žďárských fotoklubů Freeland a Vysočina.

Rodný Jimramov a okolní krajina jsou pro něj velkou inspirací. Ale rád se podívá i jinam. Fotografovat jezdil například do rumunského Banátu nebo na Ukrajinu. Na výstavě v novoměstské nemocnici jsou k vidění méně či více známé pohledy na Českomoravskou vrchovinu.

www.nnm.cz

 

Tagy článku