Novinky.cz: Vládní epidemiolog Chlíbek: ČR už má případy opětovné nákazy, masové očkování je nutné

Novinky.cz: Vládní epidemiolog Chlíbek: ČR už má případy opětovné nákazy, masové očkování je nutné
foto: unob.cz/MUDr. Roman Chlíbek
07 / 10 / 2020

Podle epidemiologa a vedoucího pracovní epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví, profesora Romana Chlíbka se ukazuje, že i po prodělaném covidu-19 zůstává imunita jen na omezenou dobu, a proto je důležité co nejvíce proočkovat populaci, aby se virus opakovaně ve vlnách nevracel. Už i v Česku jsou případy opětovného nakažení koronavirem.

Vláda v pondělí oznámila, že nakoupí tři miliony dávek vakcíny, což by vystačilo pro zhruba 1,5 milionu lidí. Nebojíte se ale, že narazíte na odpor občanů očkovat se? Co by se dělo potom, kdyby to lidi odmítali?

Když bude velký nezájem o očkovací látku, tak se nepodaří dosáhnout třeba 60procentní proočkovanosti populace a vakcína nebude mít přínos k zastavení komunitního šíření. Tedy vakcína nebude mít šanci zbrzdit cirkulaci viru, a pak jediná její úloha bude v tom, že bude chránit individuálně očkované jedince, zejména z těch rizikových skupin, kteří – jak věřím – tu vakcínu odmítat nebudou.

//www.novinky.cz/domaci/clanek/vladni-epidemiolog-chlibek-cr-uz-ma-pripady-opetovne-nakazy-masove-ockovani-je-nutne-4033848mudr. chlibek

Tagy článku