Novinky.cz: Někteří lék na covid nechtějí, říká šéf sdružení praktických lékař

Novinky.cz: Někteří lék na covid nechtějí, říká šéf sdružení praktických lékař
foto: www.novinky.cz/MUDr. Petr Šonka
27 / 10 / 2021

Problém s léky na covid-19, které leží v nemocničních skladech, není podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky černobílý.

Někteří z těch, kterým by mohl lék pomoci, ho odmítají. Neaktivitu podle něj vyčítají praktikům hlavně nemocnice, které musely na jaře drahé léky nakoupit.

Některé nemocnice praktikům vyčítají, že neposílají na léčbu dostatek pacientů. Jak to je podle vás?

Slyším jeden silný hlas a ten je od pana ředitele z FN Motol (Miloslav Ludvík - pozn. red.). Odjinud to vlastně neslyším. Do určité míry bych řekl, že je to spojeno s tím, že v Motole je těch protilátek nejvíc. Pokud se bavíme o Praze, tak mám zpětnou vazbu z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam od praktických lékařů chodí pacientů poměrně dost. To, že toho někde hodně zbývá, ještě nemusí znamenat, že praktici pacienty na léčbu neposílají.

Motolská nemocnice je teď sice slyšet nejvíc, ale není jediná. Podobné výhrady zaznívají i z Brna nebo dalších nemocnic v Praze.

Protilátkové koktejly se na jaře přivezly do FN v Motole a FN v Brně, takže předpokládám, že tam ten problém bude největší. Je otázka, nakolik je to jen na prakticích. Sám provozuji ordinaci a docela často se setkávám s tím, že i když pacient splňuje indikační kritéria, tak tu léčbu odmítne, a dokonce nám i podepíše, že nechce protilátky podat.

Na druhou stranu, a posílal jsem to i jako podnět na klinickou skupinu ministerstva zdravotnictví, máme z mnoha míst republiky hlášení od praktiků, že pacienty na koktejly posílají, ale kapacita lokálních nemocnic není dostatečná.

 

 Zdroj: www.novinky.cz

Celý text najdete zde:

//www.novinky.cz/koronavirus/clanek/nekteri-lek-na-covid-nechteji-rika-sef-sdruzeni-praktickych-lekaru-40376124?fbclid=IwAR0xpAGNZGcCxSy2sGpZItZUOqIocU1JIOTFYwCQUH1T82uQwFvK0azK4Ig#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.hp&dop_req_id=2V10TDXKpUj-202110261808&dop_id=40376124

Tagy článku