V třebíčské nemocnici hospitalizovali od května do července letošního roku už 11 pacientů s klíšťovou meningoencefalitidou. Oproti stejnému období loňského roku jde o větší než stoprocentní nárůst. Rizika onemocnění přitom není radno podceňovat, ve výjimečných případech totiž může končit úmrtím pacientů.
„V loňském roce jsme do konce července hospitalizovali čtyři pacienty a za celý rok jsme registrovali celkem šest případů. Tento nárůst je přinejmenším varovný,“ míní ředitelka Nemocnice Třebíč Eva Tomášová. V první fázi vypadá meningoencefalitida jako běžné chřipkové onemocnění. Ve druhé se projevuje poškozením centrální nervové soustavy se silnými bolestmi hlavy, horečkou, křečemi, rozmazaným či dvojitým viděním a případným strnutím šíje. Výjimečná není ani krátkodobá ztráta vědomí nebo ochrnutí. Pacienti vyžadují intenzivní péči a někteří i umělou plicní ventilaci.
Účinnou ochranou proti nemoci je očkování. V České republice jej tradičně podstupuje kolem deseti procent obyvatel. V sousedním Rakousku je „proočkovanost“ přitom až devadesátiprocentní. „Tradičním obdobím pro vakcinaci je chladné období roku. V teplých měsících roku lze očkovat také, avšak pouze toho, kdo prokazatelně neměl v posledním měsíci klíště. Zájemci se mohou obrátit na své praktické lékaře,“ upozorňuje primář infekčního oddělení Nemocnice Třebíč Zbyšek Pospíšil.
Účinnou prevencí je pak užívání repelentů, kdy však musí uživatel dbát na dodržení doporučení výrobců včetně ohledu na trvanlivost postřiku. Při dlouhodobém pobytu v přírodě je vhodná opakovaná aplikace. „Na aktivity v přírodě je doporučováno světlé oblečení, na kterém je klíště vidět, a můžete ho tak lehce sejmout. Po návratu domů nezapomeňte na důkladné prohlédnutí těla včetně vlasů. Velice časté je přisátí do oblasti třísel, podpaží či podkoleních jamek,“ doplňuje Zbyšek Pospíšil.
Zdroj: nem-tr.cz