Stále více žen se při porodu rozhodne využít výdobytků moderní medicíny v podobě porodnické epidurální analgezie. V Nemocnici Šternberk rodil za využití epidurální analgezie v loňském roce téměř dvojnásobný počet žen oproti roku 2012. Zatímco předloni využilo této možnosti 83 maminek, loni jich bylo 140. Znamená to tedy, že možnost tlumení bolestí využívá ve Šternberku každá pátá maminka, která rodí přirozenou cestou.
„Zájem o epidurální analgezii mimo jiné narůstá i proto, že na nás dávají dobré reference spokojené rodičky, které již u nás s epidurální analgezií porodily,“ míní primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Šternberk MUDr. Marek Vaca. Pro některé rodičky jsou porodní bolesti téměř nesnesitelné a právě porodní analgezie může bolest značně utlumit. Epidurální analgezie dokáže eliminovat bolest a dovoluje rodičce odpočívat. Při těžkém porodu napomůže k pozitivnímu zážitku a u porodů, které postupují pomalu, často napomůže k postupu progresi porodu.
„Pro využití této metody se může žena rozhodnout v samotný den porodu či v jeho průběhu. Po poradě s porodníkem a zvážení vhodnosti této formy analgezie je přivolán anesteziolog, který po krátkém vyšetření vysvětlí rodičce postup i všechna pro a proti,“ vysvětluje primář gynekologicko–porodnického oddělení MUDr. Marek Vaca s tím, že u každé rodičky je vždy pečlivě odebrána anamnéza a provedeno potřebné laboratorní vyšetření tak, aby nedošlo během porodu ke komplikacím.
Pro aplikaci analgezie anesteziolog pronikne v oblasti bederní páteře speciální jehlou postupně kůží, podkožím do epidurálního prostoru, kam se umístí katétr. Výkon se provádí za sterilních podmínek. Rodička sedí, či leží na levém boku. Pak anesteziolog jehlou provlékne pružnou plastickou cévku a jehlu vyjme. Poté cévkou do epidurálního prostoru vpraví dávku anestetika a katétr náplastí přilepí k zádům rodičky. „Podání epidurální analgezie nijak neovlivňuje miminko, neomezuje volný pohyb rodičky v průběhu porodu ani volbu porodní polohy. Ženy musí pouze dávat pozor při sprchování, aby jim voda do místa vpichu nezanesla infekci,“ uvádí primář Vaca.
Kromě nabídky epidurálních anestézií, čeká na nastávající maminky v Nemocnici Šternberk téměř rodinné prostředí. „Porod je pro mnohé ženy stresovou záležitostí. V naší nemocnici je kladen velký důraz na komunikaci rodičky s lékaři a porodními asistentkami. Výborné porodnické výsledky, klidné příjemné prostředí a citlivý přístup mají ve Šternberku dlouholetou tradici,“uzavírá MUDr. Marek Vaca.
A jaká je situace v ostatních nemocnicích Olomouckého kraje? Obdobná situace je například v Nemocnici Prostějov. Také zde využívá možnost utlumit porodní bolesti za pomoci epidurální analgezie asi 18 procent rodiček. Opačnou situaci pak hlásí Nemocnice Přerov. Zdejší porodnice klade důraz na větší přirozenost a rodičkám nabízí spíš alternativu v podobě homeopatik, aromaterapie a jiných relaxačních pomůcek, jako jsou například masážní válečky, teplé pecky či relaxační vany.
Zdroj: nemocnicesternberk.agel.cz. Hana Szotkowská
