Nemocnice Prachatice: Nový plně automatizovaný detekční systém pro statimová vyšetření chřipky a COVID-19

Nemocnice Prachatice:  Nový plně automatizovaný detekční systém pro statimová vyšetření chřipky a COVID-19
foto: nempt.cz/Nemocnice Prachatice
31 / 08 / 2020

Přístrojem GeneXpert Systém IV se softwarem, čtečkou a notebookem nyní disponuje Nemocnice Prachatice, a.s. Jedná se o přístroj PCR – plně automatizovaný detekční systém pro statimová vyšetření. Nainstalován byl na oddělení lékařské mikrobiologie.

„Systém GeneXpert je uzavřená, soběstačná, plně integrovaná a 100% automatizovaná platforma, která představuje zásadní posun v kompletní automatizaci molekulární analýzy,“ uvádí Daniela Jilečková, vedoucí laborantka oddělení lékařské mikrobiologie. Dodává, že se jedná o přístroj se čtyřmi funkčními moduly, což umožňuje analýzu čtyř různých pacientů nezávisle na typu vyšetření a čase startu analýzy.

Genexpert je jediný, který kombinuje kompletní přípravu vzorku (extrakce NK) s real-time PCR (polymerázová řetězová reakce) amplifikací a následným vyhodnocením. Umožňuje
i kvantitativní diagnostiku u testování hepatitid a HIV.

„Přístroj pro PCR testování byl zakoupený z veřejné zakázky od společnosti BioVendor – Laboratorní medicína za 990 tisíc korun bez DPH,“ vyčísluje předseda představenstva Nemocnice Prachatice, a.s. Ing. Michal Čarvaš, MBA. Jeho využití bude zejména v dalším pokračování epidemie COVOD-19 i v testování sezónní chřipky a dalších nemocí. Hlavní výhodou je, že výsledek testu je klinikům znám do 45 minut.

Tagy článku