Nemocnice Jihlava: Laserová operace očí pomohla už desítkám lidí

05 / 05 / 2016

Laser

Více než stovku spokojených pacientů po laserové operaci má oční oddělení jihlavské nemocnice. Pacienti z Vysočiny už rok nemusejí jezdit laserové korekce zraku daleko. Možné je to díky novým přístrojům za několik milionů korun a zkušeným lékařům. Lasery jsou jediné na Vysočině.

V jihlavské nemocnici slouží dva lasery, které by jim měly zaručit lepší vidění. Metoda iLASIK ve vhodná pro široké spektrum lidí. Zákrok mohou podstoupit lidé, kterým je více než 18 let a jsou v dobrém zdravotním stavu. Pacienti musí nejprve podstoupit vstupní vyšetření, které trvá hodinu. Během něho lékař zjistí, jestli je zájemce vhodným kandidátem na zákrok. Během vyšetření se vytvoří pacientovi 3D snímek oka, který slouží jako individuální mapa pro celou proceduru. Na vyšetření se objednává do oční ambulance jihlavské nemocnice a provádějí ho místní lékaři.

Právě díky použití dvou laserů se jedná o přesnou a bezpečnou metodu. Samotný ambulantní zákrok trvá zhruba čtvrt hodiny. Zákroky budou probíhat vždy v pátek a v sobotu přijde pacient do nemocnice na kontrolu. „Už za několik hodin by měl člověk cítit změnu a vidět lépe, což je úžasné, že je výsledek hned znát,“ říká primář očního oddělení Pavel Pernica.

„Krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus jsou refrakční vady způsobené nepoměrem mezi délkou oka a lomivostí rohovky a čočky. Procedura iLASIK koriguje tuto vadu změnou tvaru rohovky, takže se lomený paprsek světla soustředí přímo na sítnici,“ vysvětluje primář.

Ideálním zájemcem pro daný zákrok je krátkozraký pacient, který splňuje další nutné podmínky, jednou z nich například tloušťka rohovky. Právě vstupní vyšetření slouží k tomu, aby lékaři poznali, jestli je laserová operace pro pacienta vhodná. Pokud zjistí, že nesplňuje podmínky, doporučí potom jinou metodu.

Cena nebolestivého zákroku je 13 tisíc korun za jedno oko, vstupní vyšetření vyjde na tisícikorunu. Jde o metodu, která není hrazená pojišťovnou. Veškeré informace jsou na stránkách www.jolk.cz, nebo na očním oddělení jihlavské nemocnice.

Zdroj: nemji.cz