Nadační fond AVAST každoročně vyhlašuje grantovou výzvu v rámci programu SPOLU AŽ DO KONCE. Letošní 3. ročník se zaměřil na rozvoj paliativní péče v rámci nemocničních zařízení. Do grantové výzvy se svým projektem společně s dalšími 64 nemocnicemi z celé republiky přihlásila i ta hořovická. A nejen, že postoupila do užšího kola, ale v náročné konkurenci byla vybrána spolu s dalšími 18 zařízeními, aby byl její projekt podpořen v 100% výši!
„Projekt rozvoje paliativní péče v Nemocnici Hořovice se rozběhne co nevidět a v první fázi bude trvat 18 měsíců. To ovšem neznamená, že tím všechno skončí,“ uvedla MUDr. Mahulena Mojžíšová, primářka dětského oddělení hořovické nemocnice a odborný garant projektu, která zároveň dlouhodobě působí v mobilním hospici Cesta domů a od loňského roku vede Pracovní skupinu dětské paliativní péče při České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP. „V obecné rovině chceme nastartovat proces dlouhodobého vzdělávání všech zdravotníků, kteří se s problematikou umírání dennodenně setkávají. V rámci projektu pak postupně vytvoříme multidisciplinární paliativní tým, který bude konziliárně působit v rámci všech oddělení nemocnice. V plánu je i otevření paliativní ambulance a úzká spolupráce s poskytovateli mobilní hospicové péče. Celý projekt směruje k poskytování specializované paliativní péče s cílem zajistit komplexní podporu nejen pacientům, ale i jejích nejbližším v tak těžkém životním období, kterým umírání bezesporu je“ dodává hořovická primářka.
Projekt se zaměří na vzdělávání všech členů nemocničního paliativního týmu, který bude složen nejen ze zdravotníků (lékařů a sester), ale i psychologa, sociálního pracovníka a duchovního. Dále chce šířit i povědomí o péči o nevyléčitelně nemocné mezi všechny zdravotníky nemocnice, protože téma umírání a smrti je ve společnosti stále velkým tabu. „Grantové prostředky budou největší měrou využity na vzdělávání obecné i specializované, které bude probíhat formou seminářů, kurzů a stáží,“ přiblížil Bc. Jiří Pichlík, vedoucí sestra interního oddělení a koordinátor celého projektu. „Cílem bude i zajištění maximálně vstřícného prostředí v rámci nemocnice, a to například vybudováním samostatných, speciálně vybavených jednolůžkových pokojů s možností trvalého pobytu blízké osoby,“ doplnil hořovický zdravotník.
Zdroj: nemocnice-horovice.cz