Čísla hovoří jasně, například bakterie Streptococcus pneumoniae stojí každý rok za 3 miliony životů. Kvůli bakterii Staphylococcus aureus MRSA zase stráví lidé v nemocnici až třikrát déle času. Kvůli stejné bakterii se zhruba třikrát prodraží i jejich léčba. Bakterie ohrožují právě oslabené lidské organismy v nemocnicích. Například podle WHO pět až deset procent pacientů v rozvinutých zemích během svého pobytu v nemocnici získá nejméně jednu nosokomiální infekci.
„Rezistence bakterií k antibiotikům výrazně roste. Ve zdravotnických zařízeních je problémem rezistence gramnegativních bakterií (E.coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa apod.), protože na trhu dnes citelně chybí nové antimikrobiálních látky zaměřené právě proti této skupině bakterií,“ uvedla na dnešním seminář Bakterie a rezistence Markéta Hanslianová, vedoucí Antibiotického střediska Oddělení klinické mikrobiologie Fakultní nemocnice Brno.
Nové technologie na scéně
Do boje proti bakteriím vstupují také nové technologie. Příkladem je AntiBakteriální sklo® teplické firmy AGC Flat Glass Czech. „Antimikrobiální působení iontů stříbra uvnitř skla zničí 99,9 procent bakterií, které se dostanou do styku s jeho povrchem. Sklo, které máme patentované, také brání šíření plísní. Využívá se na operačních sálech, onkologických nebo geriatrických odděleních,“ uvedl Ivan Zaykov ze společnosti AGC.
První instalaci AntiBakteriálního skla v Česku představil lékařské veřejnosti primář centrálních operačních sálů Nemocnice Prostějov Jiří Šťastný. V současné době se podobná instalace realizuje například v nemocnici v Roudnici nad Labem a připravují se další. Antibakteriální sklo vedle ochrany před bakteriemi přináší také provozní i investiční úspory a estetickou kvalitu prostředí.
AGC je jediným výrobcem plochého antibakteriálního skla na světě. Vedle první instalace v Prostějově ji funguje několik tisíc metrů čtverečních AntiBakteriálního skla v nemocnicích v Bulharsku, Polsku nebo Lotyšsku.
www.bakteriearezistence.cz