MZ ČR: Nemocnice dostanou 2 miliardy za zrušené poplatky včas

09 / 04 / 2014

Vláda ČR dnes schválila legislativní změny ministerstva zdravotnictví nutné pro navýšení plateb za státní pojištěnce na 845 korun. Do systému zdravotního pojištění to v letošním roce přinese 2,1 miliardy korun, v roce příštím pak 4,2 miliardy korun. Vláda tak bude nemocnicím kompenzovat výpadek z letos zrušeného 100 korunového poplatku za pobyt v nemocnici. Dostojí tak slibu, ke kterému se zavázaly všechny strany vládní koalice. Součástí dohody je uvolnění 1 miliardy korun ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv na spolufinancování kompenzací v příštím roce.

„Jsem rád, že zvítězil zdravý rozum, teď se můžeme soustředit na další práci. Výsledek dnešního jednání je dobrou zprávou hlavně pro pacienty a nemocnice, vnímám jej pozitivně, je to dobrý kompromis, miliardovou rezervu SÚKLu jsem nabídl sám jako vstřícný krok pro zklidnění situace,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Ministerstvo zdravotnictví připravilo novelu, která změní zákon o veřejném zdravotní pojištění a zákon o pojistném na veřejné zdravotní pojištění tak, aby zvýšení platby za tzv. státní pojištěnce ze současných 787 na 845 korun umožnilo kompenzovat výpadek příjmů z regulačních poplatků. To pro letošní rok představuje částku 2,1 miliardy, v roce 2015 pak 4,2 miliardy korun. Převod uvolněných finančních prostředků proběhne ve dvou vlnách, do 31. července, resp. do 31. prosince 2014. V roce 2015 bude uvedený objem financí použit na základě úhradové vyhlášky ke kompenzaci výpadku příjmů po zrušení další části regulačních poplatků.

Zdroj: mzcr.cz

logo-mzcr